Kırsal ve kentsel yerleşim bölgelerindeki bireylerin sağlıkla ilgili tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of individuals concerning with health living in rural and urban settlements
  1. Tez No: 94129
  2. Yazar: SEMRA COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KIRSAL VE KENTSEL YERLEŞİM BÖLGELERİNDEKİ BİREYLERİN SAĞLIKLA İLGİLİ TUTUMLARININ İNCELENMESİ Semra COŞGUN Danışman: Prof.Dr. Muhittin AŞKIN 2000 SAYFA: 89 Jüri: Prof.Dr. Muhittin AŞKIN Yrd.Doç.Dr. M.Zeki ILGAR Yrd.Doç.Dr. Tacettin ŞİMŞEK Bu araştırma, kırsal ve kentsel yerleşim bölgelerindeki bireylerin sağlıkla ilgili tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, cinsiyet, sosyal güvence aylık gelir düzeyi, öğrenim durumu gibi değişkenlerin sağlıkla ilgili tutumlara etkisi de ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi Erzurum'un Aşkale ilçesi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 57 öğretmen ile aynı ilçenin Yumruveren, Yayla, Küçükova ve Tozluca Köyleri'nde yaşayan 61 çiftçi olmak üzere toplam 118 denekten oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ILGAR ve araştırmacı tarafından düzenlenen Kişisel Bilgi Formu ile Karadayı Bengi-Gürkan ve Ünal tarafından geliştirilen sağlıkla ilgili Tutum ölçeği kullanılmıştır. Sözkonusu araçlardan elde edilen verilere“t”testi Tek Yönlü Varyans Analizi ve Duncan LSD istatistiği uygulanarak araştırma hipotezleri test edilmiştir, istatistiksel analizlerden elde edilen sonuçlar şu şekildedir: Kırsal ve kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan bireylerin sağlıkla ilgili tutumları birbirinden farklılaşmaktadır. Köyde yaşayan bireylerin kenttekilere oranla daha çok geleneksel tutumlu oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MA. DISSERTATION INVESTIGATION OF ATTITUDES OF INDIVIDUALS CONCERNING WITH HEALTH, LIVING IN RURAL AND URBAN SETTLEMENTS Supervisor: Prof.Dr. Muhittin AŞKIN 2000-PAGE:89 Jury: Prof.Dr. Muhittin AŞKIN Yrd.Doç.Dr. M.Zeki ILGAR Yrd.Doç.Dr. Tacettin ŞİMŞEK This study was corried out to investigate attitudes of individuals concerning with health, living in rural and urban settlements. It addition, the effects of variables such as sex, social security, monthly income and level of education on attitudes concerning health were tried to put forward. The content of the study includes 57 teachers working in primary and secondary schools of Aşkale, Erzurum; and 61 peasants, living in Yumruveren, Yayla, Küçükova and Tozluca villages of the same town: totally 118 subjects. Personal Information form developed by ILGAR and the researcher, and Attitude Scale concerning with health, developed by Karadayı, Bengi - Gürkan and Ünal were used as the means of data collection. Research hypotheses were tested with the application of t-test One-Way Variance Analysis, and Duncan LSD Statistics to the data abtained from the aborvermentioned data. The results obtained from statistical data are as follows: Attitudes of individuals living in rural and urban settlements are different. The individuals living at villages are more traditional than those living in cities.