Çamlıyayla'nın beşeri ve iktisadi özellkleri
The Human and economic geography of Çamlıyayla
- Tez No: 94130
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEAZt ÇAMUYAYLA-NIN BEŞERÎ VE İKTİSADİ COĞRAFYA ÖZELLİKLERİ BefctaşSABI Danışman: Prof Dr. Hayati DOĞANAY »NO- SAYFA: İM Jüri : Prof Dr. Hayat! DOĞANAY Ucamı Beşerî ve İktisadî Coğrafya Özellikleri çalışmamızın esas noktasını oluşturmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırma birkaç aşamada gerçekleşmiştir, öncelikle araştırma sahasına gitmeden önce konuyla ilgili yazılı kaynaklar gözden geçirilmiş ve dökümanlardan biri olan“gezi- gözlem”aşaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız 1998- 1999 yıllarında yapılmış ve bu aşama en fâzla zaman ve emek harcanan bölümünü oluşturmuştur. Bu yollarla derlenen veriler,“sebep- sonuç, bağlantı ve dağlım”gibi coğrafî düşünce ilkesi esas alınarak olaylararası iliştiler kurulmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler ve öne sürülen fikirler grafik, dağılım haritaları, tablolar ve fotoğraflarla güçlendirilmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde araştırma sahasının yeri ve araştırmada izlenen teknik ve yöntemler üzerinde duruldu. Birinci bölümde doğal çevre özellikleri, ikinci bölümde Nüfus ve yerleşme özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Ekonomik Coğrafya özellikleri işlenmiş, dördüncü bölümde Doğal ve Beşeri Turistik Özellikleri irdelenmiştir. Sorunlar ve öneriler kısmında ise, arastama sahasının başlıca sorunlarını ortaya konularak gelecekte bu sorunların çözümüne yönelik olarak alınması gereken tedbirler üzewrinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
m THE HÖMMf Mm“EGGNOIBG OBOGRAFBV OF ÇÂMLIYJkllA, Hayati BO?ÂNÂ.Y ?PAGE:lSfc JURY : Prof Br Hayati DO?ANÂY ı«»tıtıı**D«ıtıt«t**«ttvt»*0itB***t«««aft*»««t*ı County*® ”Specifications of Human and Economic Geography*9 is fomaimg the theme of our study. The leseatch we have made is consisting of several stages. Before moving to the research field, written resources were reviewed and doeumeatey data were collated. Then in fethe following stage the 'traval- observe“ stage winch is one of the essential methods of geographical thinking,, has been leaiffied, Our i&seafch had been lealJKed in years 1998- 1999 and it bad fonned the part that the greatest time and effort. Data tried in these ways, just like the geographical principle ”cause- efiect, link ami distribution55 taken as a basis, tiki has been strengthened with graphics, distribution maps, tables and photos. In the infeoduEbon seetion, the resaeich location and the techniques and methods used m lesearemtug were focused on. The basic part ofourieseaifcheonsist of hmâhmıom.. Concentration has been focused on Natural Bnvnonment Specifications and in the second part on Population and Settlement Specifications. In the mini part, the Economical Geography Specifications were processed and in fourth part the Natural Human Touristic Specîficaions were thoroughly studied, hi the section of problems and ingestions, the main problems of the research field being put on discusiioa, it has been focused on precauti ons that most be taken in the rami® to solve such problems.