Medikal abortus yapan gebelerede uterin serviksin ultrasonografin ölçümlerinin abort etme süresine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ultrasonographic measurements of the uterine cervix on the duration of abortion in pregnant women who underwent medical abortion
  1. Tez No: 941317
  2. Yazar: İSMAİL URKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ESENKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu araştırma abortuslarda medikal tedavi verilen hastalarda servikal uzunluk,kalınlık ve hacimin abort etme süresine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kesitsel bir çalışma olup 1 Şubat 2025-15 Nisan 2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum polikliniğine ve Kadın acil servisine başvuran 20 hafta altı missed abortus tanısı alan 18-40 yaş arasındaki primipar yada nullipar 116 gebeyi kapsamaktadır. Hastaların yatışı sırasında Esaote marka ultrason cihazının tvusg probu eşliğinde servikal ölçümler (servikal uzunluk,servikal kalınlık,servikal hacim) değerlendirildi.Tedaviler FIGO (Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Federasyonu) ya göre standartize edildi.Ölçümler aynı hekim tarafından yapıldı..Daha önce doğum yapmış olan geçirilmiş cerrahisi olan kronik bir hastalığı olanlar(Diabetes mellitus,hipertansiyon,hipertiroidi,hipotiroidi v.b) sigara ve alkol alanlar,kronik ilaç kullanımı olanlar çalışma dışı tutulmuştur. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri incelendiğinde boy ortalaması 1,61±0,05 m, kilo medyanı 69,50 (64,25-76,00) kg, BKİ medyanı 27,65 (25,23-29,55) kg/m2, gebelik sayısı ortalaması 2,39±1,10, düşük sayısı ortalaması 1,39±1,10, giriş hemoglobin ortalaması 11,46±1,17 g/dL ve abort sonrası hemoglobin ortalaması ise 9,85±0,69 g/dL'dir.Abort etme süreleri ile boy, kilo ve BKİ arasında anlamlı bir ilişki yoktur (p>0,05). Abortus nedeniyle medikal tedavi verilen gebelere ait USG bulgularının gebelik haftasına göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0,05).Abortus nedeniyle medikal tedavi verilen gebelere ait giriş hemoglobin ve abort sonrası hemoglobin değerleri gebelik haftasına göre, anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0,05 ).Servikal uzunluk, servikal kalınlık ve servikal hacim değerleri ile abort etme süresi, giriş hemoglobin ve abort sonrası hemoglobin değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. (p>0,05) Sonuç:Bu calisma, missed abortus tanisi alarak medikal tedavi uygulanan gebelerde servikal uzunluk, servikal kalinlik ve servikal hacim parametrelerinin, abort etme suresi uzerine etkisini degerlendirmek amaciyla yapilmistir.Elde edilen bulgular dogrultusunda:Servikal uzunluk, servikal kalinlik ve servikal hacim degerlerinin, medikal tedavi sonrasi abort etme suresi ile anlamli bir iliski gostermedigi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of cervical length, thickness and volume on the duration of abortion in patients receiving medical treatment for abortion. Materials and Methods: Our study is a prospective cross-sectional study and includes 116 primiparous or nulliparous pregnant women aged 18-40 years who were diagnosed with missed abortion under 20 weeks and who applied to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics clinic and women's emergency department between February 1, 2025 and April 15, 2025. During the hospitalization of the patients, cervical measurements (cervical length, cervical thickness, cervical volume) were evaluated with the tvusg probe of the Esaote brand ultrasound device. Treatments were standardized according to FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics). Measurements were performed by the same physician. Those who had given birth before, had a previous surgery, had a chronic disease (diabetes mellitus, hypertension, hyperthyroidism, hypothyroidism, etc.), smoked and drank alcohol, and used chronic medication were excluded from the study. Results: When the demographic characteristics of the patients were examined, the average height was 1.61±0.05 m, the median weight was 69.50 (64.25-76.00) kg, the median BMI was 27.65 (25.23-29.55) kg/m2, the average number of pregnancies was 2.39±1.10, the average number of abortions was 1.39±1.10, the average hemoglobin level at admission was 11.46±1.17 g/dL and the average hemoglobin level after abortion was 9.85±0.69 g/dL. There was no significant relationship between the abortion times and height, weight and BMI (p>0.05). It was found that USG findings of pregnant women who were given medical treatment due to abortion did not differ significantly according to gestational week (p>0.05). It was found that the baseline hemoglobin and post-abortion hemoglobin values of pregnant women who were given medical treatment due to abortion did not differ significantly according to gestational week (p>0.05). No significant relationship was found between cervical length, cervical thickness and cervical volume values and abortion time, baseline hemoglobin and post-abortion hemoglobin values. (p>0.05) Conclusion: This study was conducted to evaluate the effects of cervical length, cervical thickness and cervical volume parameters on the duration of abortion in pregnant women who were diagnosed with missed abortion and received medical treatment. According to the findings obtained: It was determined that cervical length, cervical thickness and cervical volume values did not show a significant relationship with the duration of abortion after medical treatment.