Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu nedeniyle opere edilen, okult n2 pozitif hastaların prognostik değerlendirmesi
Prognostic evaluation of occult n2 positive patients operated for non-small cell lung carcinoma
  1. Tez No: 611014
  2. Yazar: AYNUR BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KADİR ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanserinde N2 faktörünün varlığı kötü prognoz göstergesidir. Preoperatif ispatlanamayan ancak cerrahi sırasında yapılan diseksiyon sonucu mediastinal lenf nodlarının tümör metastazının patolojik olarak tespit edilmesi durumuna okült N2 hastalığı adı verilir. Çalışmamızda Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri nedeniyle opere edilen okült N2 pozitif hastaların prognostik değerlendirmesi yapılmıştır. Ocak 2010-Aralık 2018 tarihleri arasında okült N2 tespit edilen 84 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma grubunun 5 yıllık genel sağkalım %23, medyan sağkalım ise 41 ay olarak bulunmuştur. Literatüre uygun olarak çalışmamızda 65 yaş üstü hastalar, plevra invazyonu olanlar, adenoskuamöz karsinom histopatolojisine sahip hastalar, pnömonektomi uygulanan hastalar ve tümör çapı büyük olan hastalar istatistiksel olarak anlamlı düşük sağkalımla ilişkilendirilmiştir. Ek olarak PET-BT de tespit edilen yüksek tümör SUV-maks'ı, mediastinal multi-istasyon lenf nodu pozitifliği ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak mediastinal lenf nodu durumu cerrahi kararı için çok önemlidir, okült N2 bulunma olasılığı yüksek hastalarda ileri invaziv mediastinal evreleme önerilmeli ve okült N2 oranını azaltmak hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The presence of N2 factor in non-small cell lung cancer is an indicator of poor prognosis. Occult N2 disease is a condition that cannot be proven preoperatively but the pathological detection of tumor metastases of mediastinal lymph nodes by surgical dissection. In our study, we analyzed occult N2 positive patients operated for non-small cell lung cancer for prognostic impact. Between January 2010 and December 2018, a total of 84 patients with occult N2 were evaluated. The 5-year overall survival of the study group was 23% and the median survival was 41 months. In our study, being older then 65 years of age, pleural invasion, histopathology of adenosquamous carcinoma, pneumonectomy, and large tumor size were significantly associated with poor survival. In addition, high SUV-max value of primary tumor, detected in PET-CT, was associated with mediastinal multi-station lymph node positivity. In conclusion, mediastinal lymph node status is very important for surgical decision, advanced invasive mediastinal staging should be recommended in patients with high probability of occult N2 and aim to decrease occult N2 ratio