Nübüvvetin sona ermesi (Hatmün-Nübüvve)
Finality of prophethood
  1. Tez No: 94133
  2. Yazar: ORHAN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ NÜBÜVVETİN SONA ERMESİ Orhan AKTEPE Danışman: Prof.Dr.Mevlüt ÖZLER 2000-SAYFA:199 JurhProf.Dr.Mevlüt ÖZLER Peygamberlik Allah'ın insanlara bir lütfiıdur. Çünkü Allah kullarını doğru yola çağırmak ve onlara mutluluğun yollarını göstermek için peygamberler göndermiştir. Bu peygamberlerin ilki Hz.Adem, sonuncusu da Hz. Muhammed'dir. Ne var ki her din mensubu kendi dininin son din, peygamberinin de son peygamber olduğunu iddia etmektedir. Ama bu bir iddiadan öteye geçmez. Müslümanlar da kendi peygamberlerinin son peygamber, kendi dinlerinin de son din olduğuna inanmaktadırlar. Bu konuda Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed' in peygamberlerin sonuncusu olduğunu açıklamaktadır. Dolayısıyla müslümanlann“hatm-i nübüvvet”konusundaki düşünceleri ilahi vahye dayanmaktadır. Müslümanlann hatm-i nübüvvet konusundaki inançlarının, hem tarihi hem de sosyolojik delilleri bulunmaktadır. İnsanlık tarihinde ki gelişme ile birlikte dinlerin de hükümlerinde gelişmeler olduğu gözlemlenmektedir. Doğuşları itibariyle en son din İslâm olduğu için, doğal olarak en gelişmiş din de İslamiyet olmalıdır. Hz.Muhammed' den sonra bir çok yalancı peygamberler çıktı. Ama onların hiçbiri bir basan elde edemedi. Bu da Hz. Muhammed'in son peygamber olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. THESIS FINALITY OF PROPHETHOOD Orhan AKTEPE Supervisor: Prof. Dr. Mevlfit ÖZLER 2000- Page: 199 Jury : Prof. Dr. Mevlüt ÖZELER Prophethood is a grace of Good for mankind. Because God sent prophets in order to call them to straight way and teach the ways of happiness. The first of them is Adam (peace be upon him) and the last is Muhammed (peace be upon him). But every following of religions claims that his religon is the last religion and his prophet is the last prophet. But that is only a claim The muslims believe that their religion is the last religion and their prophet is the last prophet, too. The Quran says that Muhammed (peace be upon him) is the last of all prophets. Thuse the believes of muslims in the finality of prophethood base on vahiy (inspiration of God) There are both social and historical proofs for believes of muslims in the finality of prophethood. İt seems that there are developments at laws of religions wiht developments of the history of mankind. Because of that İslam is the last religion in accordance with emergence of religions, it must naturally be the most developed religion. A lot of false prophets emerged after Muhammed (peace be upon him), but any of them could achive any success. That points to that Muhammed (peace be upon him) is the last prophet, too.