Endemik Isatis constricta davıs (Çivit otu) türünün aktif bileşenlerinin tespiti ve H2452 mezotelyoma hücre hattı üzerine sitotoksik etkisinin incelenmesi
Determination of active components of the endemic Isatis constricta davis (Woad) species and investigation of its cytotoxic effect on the H2452 mesothelioma cell line
  1. Tez No: 941381
  2. Yazar: BETÜL KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Onkoloji, Biology, Botany, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İndigo boya eldesi için yüzyıllardır kullanılan Isatis cinsinin çeşitli türlerinin yaprak ve köklerinden elde edilen indirubin, Geleneksel Çin Tıbbında kronik lösemi hastalığında kullanımıyla öne çıkan, sentetik olarak da üretilerek çeşitli kanser protokollerine alınan önemli bir bileşiktir. Çalışmada, endemik ve tehlike kategorisinde bulunan Isatis constricta türünün yapraklarındaki indirubin ve diğer aktif bileşiklerin varlığı incelenmiş ve yaprakların biyolojik aktivitesi ve akciğer zarı kanseri olarak bilinen H2452 mezotelyoma hücre hattı üzerine sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. İklim dolabında fidelerden elde edilen taze yapraklardaki indirubin ve diğer alkaloidlerin varlığı HPLC, LC-MS/MS, Q-TOF LC/MS cihazları ile doğrulanmış, taze ve kuru yaprakların antioksidan aktivitesi toplam fenol ve flavonoid miktarları ve DPPH yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yaprakların toplam fenol miktarı Folin Ciocalteu yöntemi ile gallik asit eşdeğeri üzerinden hesaplanmış ve kuru yapraklardan (13,55 mg GAE/g), taze yapraklara (6,631 mg GAE/g) oranla daha yüksek fenol miktarı tespit edilmiştir. Toplam flavonoid miktarı quercetin eşdeğeri üzerinden hesaplanmış ve taze yapraklardan (6,669 mg QE/g), kuru yapraklara (5,582 mg QE/g) göre daha yüksek flavonoid miktarı elde edilmiştir. Antioksidan aktivite analizi için kullanılan DPPH radikaline karşı en yüksek temizleyici etki kuru yapraklarda %77,15 ile 50 µg/ml konsantrasyonda, taze yapraklarda ise %71,16 ile 200 µg/ml konsantrasyonda ölçülmüştür. HPLC analizi sonucunda, I. constricta taze yapraklarında 0,46 µg/gr indirubin tespit edilmiştir. I. constricta ve indirubinin H2452 mezotelyoma hücre hattına karşı sitotoksisitesi MTS (“Methylthiazole Tetrazolium Assay”Metilazol Tetrazolyum Yöntemi) metodu ile belirlenmiş olup, I. constricta'nın 232 µg/ml konsantrasyonda hücre canlılığını %100 düşürdüğü ve IC50 değerinin 71,46 µg/ml olduğu bulunmuştur. İndirubin standardının yüksek konsantrasyonlarda çökmesinden dolayı IC50 değeri belirlenememiş olup düşük konsantrasyonlarda I. constricta'ya kıyasla daha iyi sitotoksisiteye sahip olduğu ve hücre canlılığını yaklaşık %50'ye düşüren konsantrasyonun 5,25 µg/ml olduğu belirlenmiştir. Tez çalışması, endemik I. constricta türünün önemli biyolojik aktivitelere sahip olduğunu ve içerdiği indirubin ve diğer aktif bileşenler sayesinde akciğer zarı kanseri için umut verici olabileceğini göstermektedir. Tür tıbbi özellikleri açısından değerli olmasına karşın doğadaki yayılış alanının tehlike altında olmasından dolayı koruma altına alınması ve ekolojik olarak uygun bölgelerde tarımı üzerine çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The indigo dye, derived from the leaves and roots of various Isatis species, has been used for centuries. Indirubin, a significant compound extracted from these plants, has gained prominence in Traditional Chinese Medicine for its use in treating chronic leukemia. It has also been synthetically produced and incorporated into various cancer treatment protocols. In this study, the presence of indirubin and other active compounds in the leaves of Isatis constricta, an endemic and endangered species, was investigated. Additionally, the biological activity of the leaves and their cytotoxic effects on the H2452 mesothelioma cell line, known as lung membrane cancer, were evaluated. The presence of indirubin and other alkaloids in fresh leaves obtained from seedlings grown in a climate-controlled chamber was confirmed using HPLC, LC-MS/MS, and Q-TOF LC/MS instruments. Furthermore, the antioxidant activity of both fresh and dried leaves was assessed by measuring total phenolic and flavonoid content, as well as using the DPPH method. The total phenol content of the leaves was calculated using the Folin-Ciocalteu method based on gallic acid equivalents (GAE). A higher phenol content was detected in dried leaves (13.55 mg GAE/g) compared to fresh leaves (6.631 mg GAE/g). The total flavonoid content was calculated in terms of quercetin equivalents (QE), with fresh leaves (6.669 mg QE/g) exhibiting a higher flavonoid content than dried leaves (5.582 mg QE/g). For antioxidant activity analysis, the highest scavenging effect against the DPPH radical was observed in dried leaves at 77.15% for a concentration of 50 µg/mL, while in fresh leaves, it was 71.16% at a concentration of 200 µg/mL. HPLC analysis revealed that fresh leaves of I. constricta contained 0.46 µg/g of indirubin. The cytotoxicity of I. constricta and indirubin against the H2452 mesothelioma cell line was determined using the MTS (Methylthiazole Tetrazolium Assay) method. I. constricta completely reduced cell viability at a concentration of 232 µg/ml, with an IC50 value of 71,46 µg/ml. Due to the precipitation of the indirubin standard at high concentrations, the IC50 value could not be determined. However, at lower concentrations, indirubin exhibited better cytotoxicity than I. constricta, with a concentration of 5.25 µg/ml reducing cell viability by approximately 50%. The inability to determine the IC50 value of indirubin due to precipitation suggests that, at lower concentrations, it shows superior cytotoxicity compared to I. constricta. The thesis study demonstrates that the endemic species I. constricta possesses significant biological activities and, due to its content of indirubin and other active compounds, holds promise as a potential candidate for lung membrane cancer treatment. Despite its valuable medicinal properties, the natural habitat of this species is under threat, necessitating its conservation. Additionally, it is recommended that studies be conducted on its cultivation in ecologically suitable regions to ensure its sustainable use and preservation.