Kısraklarda anti müllerian hormon (AMH) geni ile fertilite parametreleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the anti-mullerian hormone (AMH) gene and fertility parameters in mares
  1. Tez No: 941411
  2. Yazar: SERCAN KORAY YENDİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MECİTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Veteriner Hekimliği, Genetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, dişi Arap atlarında Anti Müllerian Hormon (AMH) üretiminden sorumlu genin sekans analizi yapılmış ve nükleotid değişimlerinin hormon seviyesi ile reprodüktif parametreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 216 damızlık Arap kısraktan aşım sezonunda bir defaya mahsus kan numunesi alınmış, DNA izolasyonu ve AMH ölçümü gerçekleştirilmiştir. Yeni Nesil Dizileme (NGS) metodu ile genotiplendirme yapılarak elde edilen genetik veriler geniş bir reprodüktif veri setiyle karşılaştırılmıştır. Kısrakların yaş ortalaması 9,9 ± 0,3 yıl, ilk damızlık yaşı ortalaması 5,6 ± 0,1 yıl, kayıtlı yavru sayısı ortalaması 3,2 ± 0,2, sezon başı folikül çapı ortalaması 32,34 ± 0,7 mm, preovulatör folikül çapı ise 47,4 ± 0,3 mm olarak belirlenmiştir. Ortalama serum AMH konsantrasyonu 2,2 ± 1,1 ng/mL olarak saptanmıştır. Sezon sonu gebelik oranı %81,4; canlı tay doğum oranı %63,7, ikizlik oranı ise %5,6 olarak tespit edilmiştir. Gebeliği etkileyen faktörler arasında AMH seviyesi (p=0,034), sezon içi siklus sayısı (p=0,000) ve aşım sayısı (p=0,000) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. AMH geninde yer alan SNP'ler ile fertilite parametreleri arasında yeni ilişkiler belirlenmiştir. rs1141596514 ve rs1142569397 SNP'lerinin AMH seviyesini anlamlı şekilde etkilediği, rs3436158345 ve rs3443000461 SNP'lerinin ise fertilite oranını artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, rs3441387693 SNP'si preovulatör folikül çapıyla, rs1146975228 SNP'si ise sezon içi kayıplarla anlamlı ilişkilidir. Sonuçlar, AMH genine yönelik genetik analizlerin, kısrakların reprodüktif başarısını artırmak ve damızlık seçiminde kullanılabilecek yeni yaklaşımlar geliştirmek için yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, literatüre önemli katkılar sağlayarak bu alanda öncü bir niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sequencing analysis of the gene responsible for Anti-Müllerian Hormone (AMH) production in female Arabian horses was performed, and the effects of nucleotide variations on hormone levels and reproductive parameters were examined. For this purpose, blood samples were collected once from 216 broodmare Arabian horses during the breeding season. DNA isolation and AMH measurements were conducted. Genotyping was performed using the Next-Generation Sequencing (NGS) method, and the genetic data were compared with a comprehensive reproductive dataset. The average age of the broodmares was 9.9 ± 0.3 years, with an average initial breeding age of 5.6 ± 0.1 years, an average number of registered foals of 3.2 ± 0.2, and an average follicle diameter at the beginning of the season of 32.1 ± 0.7 mm. The preovulatory follicle diameter was measured at 47.4 ± 0.3 mm. The average serum AMH concentration was 2.2 ± 1.1 ng/mL, with a range of 0.26 to 11.6 ng/mL. The end-of-season pregnancy rate was 81.4%, the live foal birth rate was 63.7%, and the twinning rate was 5.6%. Factors influencing pregnancy included AMH levels (p=0.034), the number of cycles within the season (p=0.000), and the number of matings (p=0.000), all of which were statistically significant. New relationships between SNPs in the AMH gene and fertility parameters were identified. SNPs rs1141596514 and rs1142569397 were found to significantly affect AMH levels, while SNPs rs3436158345 and rs3443000461 significantly increased fertility rates. Additionally, SNP rs3441387693 was significantly associated with preovulatory follicle diameter, and SNP rs1146975228 was significantly related to losses within the season. The results demonstrate that genetic analyses of the AMH gene can be valuable in enhancing the reproductive success of broodmares and developing new approaches to broodmare selection. This study contributes significantly to the literature and serves as a pioneering effort in this field.