Acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda NEWS, REMS, MEWS, RAPS skorları ile hemobiyokimyasal belirteçlerin hasta prognozunu belirlemede etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of NEWS, REMS, MEWS, RAPS scores and hemobiochemical markers in determining patient prognosis in patients aged 65 and over applied to the emergency medicine
- Tez No: 941410
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Geriatri, Emergency Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Acil servise başvuran, 65 yaş ve üzeri hastaların ilk başvurudaki triyaj skorlama sistemleriyle değerlendirme sonrasında hastadan alınan hemobiyokimyasal tetkiklerindeki parametrelerin bazılarının değerlendirilmesiyle beraber triyaj skorlamasına eklenmesiyle hasta prognozunu değerlendirmenin geliştirilip geliştirilemeyeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma; Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 1317 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar primer sorumlu hekim tarafından hastadan veya yakınından onam alınarak çalışmaya dâhil edildi. Demografik bilgileri, hastalıkları, ilaçları, triyaj skorlamaları ve hemobiyokimyasal tetkikler alınarak forma kaydedildi. Hastaların elde edilen sonuçları IBM® SPSS® Statistics 21,0 programına yüklenerek istatistiksel çalışma yapıldı. Çalışmamızın bütçesi araştırıcılar tarafından karşılandı. Bulgular: Hastaların en sık başvuru nedenleri nefes darlığıdır. Nonspesifik şikâyetlerin oranı ise yaşla beraber artmaktadır. Nonspesifik şikâyet ile gelenlerin komorbid hastalıkları daha fazladır. Triyaj skorlamaları ve hemobiyokimyasal parametreler hepsi acil servisten taburculuk durumu için kullanılabilse de güven aralığı en yüksek olan NEWS skorlaması ve BAO (mg/g) kullanılmasını öneririz. Otuz günlük mortalite sonlanımı açısından NEWS skorunun güven aralığı yüksektir ancak duyarlılık düşük seçicilik ise yüksektir. Yapılan modellemelere göre ise NEWS'e, MDW ve BAO (mg/g) eklenmesiyle beraber güven aralığı ve eğri altında kalan alan artmaktadır. Sonuç: Çalışmamız NEWS'in karşılaştırıldığı triyaj skorlamalarına göre hasta prognozunu en iyi değerlendirdiği bulundu. NEWS skorlamasının triyaj skorlaması olarak ve incelediğimiz biyokimyasal parametrelerin acil servis rutin işleyişine girebilmesi için çok merkezli, çok uluslu çalışmalar planlanmalıdır. Son olarak hemobiyokimyasal tetkiklerin eklenmesinin hasta prognozlarını etkilediği gösterildi. Özellikle NEWS+MDW+BAO değerlendirmesinin hasta prognozunu en iyi şekilde öngörür
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine whether the evaluation of patient prognosis could be improved by adding some of the parameters in the hemobiochemical examinations obtained from the patient after evaluation with triage scoring systems at the first admission of patients aged 65 years and older admitted to the emergency department to the triage scoring system. Methods: This study was conducted with 1317 patients who presented to the Adult Emergency Department of Ankara Gazi University Health Research and Application Center Hospital and met the inclusion criteria. Patients were included in the study by the primary responsible physician after obtaining consent from the patient or his/her relatives. Demographic information, diseases, medications, triage scoring and hemobiochemical tests were recorded on the form. The results of the patients were uploaded to the IBM® SPSS® Statistics 21.0 program for statistical analysis. The budget of our study was covered by the investigators. Results: The most common reason for presentation is shortness of breath. The rate of nonspecific complaints increases with age. Those presenting with nonspecific complaints have more comorbid diseases. Although triage scoring and hemobiochemical parameters can all be used for emergency department discharge, we recommend using NEWS scoring and BAO (mg/g), which have the highest confidence interval. In terms of the 30-day mortality outcome, the NEWS score has a high confidence interval but low sensitivity and high selectivity. According to the modeling, the confidence interval and area under the curve increase with the addition of MDW and BAO (mg/g) to NEWS. Conclusion: In our study, NEWS was found to evaluate the patient prognosis best compared to the triage scoring. Multicenter, multinational studies should be planned to introduce NEWS scoring as a triage scoring and the biochemical parameters we examined into the routine functioning of the emergency department. Finally, the addition of hemobiochemical examinations was shown to affect patient prognoses. Especially NEWS+MDW+BAO evaluation predicts patient prognosis in the best way.