Sosyal fabrika ve aidiyet kavramı: Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası ve İzmit SEKA Fabrikası
Social factory and the concept of belonging: Sümerbank Nazilli Printing Factory and İzmit SEKA Factory
- Tez No: 941427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin erken dönemine ait önemli bir kavram olan sosyal fabrika kavramını Sümerbank'ın öncülüğünde hayata geçirilen Nazilli Basma Fabrikası ve İzmit SEKA Fabrikası örneği üzerinden aidiyet kavramı bağlamında incelemektedir. Cumhuriyetin kuruluşunu takiben ekonomik kalkınma ve modern bir ulus inşa etme hedefi doğrultusunda geliştirilen sosyal fabrika modeli, yalnızca üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü tesisler olmanın ötesine geçerek, çalışanların sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bütüncül yerleşkeler olarak tasarlanmıştır. Böylece, hem ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlanmış hem de modern yaşamın simgeleri oluşturulmuştur. Sosyal fabrika projeleri, Cumhuriyet'in kültürel dönüşümünü yaymayı amaçlayan toplumsal değişim projeleri olarak tasarlanmış ve kurulduğu bölgelerdeki sosyal ve ekonomik yapıları dönüştürerek model sanayi şehirlerini ortaya çıkarmıştır. Tezin temel amacı doğrultusunda sosyal fabrika kurgusu üzerinden aidiyet kavramı teorik bir çerçevede ele alınmakta ve ardından Sümerbank'ın incelenen fabrikalarındaki sosyal ve kültürel olanaklar özelinde aidiyet kavramı incelenmektedir. Sümerbank'ın öncülüğünde hayata geçirilen bu modelin, sadece ekonomik kalkınmaya değil, aynı zamanda toplumsal bütünleşmeye ve modern bir sanayi işçi sınıfının oluşmasına olan katkıları, aidiyet kavramı üzerinden yeniden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of social factory, an important concept belonging to the early period of the Republic of Turkey, in the context of the concept of belonging through the examples of Nazilli Printing Factory and İzmit SEKA Factory, which were implemented under the leadership of Sümerbank. The social factory model, which was developed in line with the goal of economic development and building a modern nation following the foundation of the Republic, was designed as holistic settlements that aimed to meet the social, cultural and economic needs of employees, going beyond being facilities where only production activities were carried out. Thus, both the country's economic development contributed to and the symbols of modern life were created. Social factory projects were designed as social change projects aiming to spread the cultural transformation of the Republic and transform the social and economic structures in the regions where they were established, creating model industrial cities. In line with the primary purpose of the thesis, the concept of belonging is addressed within a theoretical framework through the social factory structure. Then the concept of belonging is examined in terms of the social and cultural opportunities in the examined factories of Sümerbank. The contributions of this model, implemented under the leadership of Sümerbank, not only to economic development but also to social integration and the formation of a modern industrial working class are being re-evaluated through the concept of belonging.