Korunan alanların ziyaret kültürü açısından değerlendirilmesi (Türkiye'deki milli parklar örneği)
Evaluation of protected areas in terms of visiting culture (Example of national parks in Türkiye)
  1. Tez No: 941515
  2. Yazar: ASLI ACIMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPARSLAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, Türkiye'nin korunan alanların, Milli Parklar örneği ekseninde ziyaret kültürü bağlamında değerlendirilmesini konu etmektedir. Milli Parklar, korunan alan kategorisinde yer almakta ve biyoçeşitliliğin korunması ve doğal ekosistemlerin dengesinin sağlanması konusunda önemli bir rol üstlenmektedir. Bu Parklar, rekreatif etkinliklere ve doğal alanlara ev sahipliği yapmasının yanı sıra kutsal mekânları da bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla geleneksel Türk halk dindarlığının önemli mekânları arasında da konumlandırılabilen Milli Parklar, toplumsal bir olay olarak ziyaret kültürünün de parçasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda Milli Park ziyaretlerinin arka planında turistik amaçlar dışında halk inanışlarının ve ziyaret kültürünün etkisi de söz konusudur. Çünkü hemen hemen tüm dinlerde, inanç sistemlerinde ve geleneklerde doğa, Tanrı'nın bir eseri ve emaneti olarak kutsal kabul edilmiş ve bereketin kaynağı olarak algılanmıştır. Bundan dolayı doğaya üstün güçler atfedilmiş ve buna bağlı olarak çeşitli tapınma motifleri oluşturulmuştur. Bu durum, doğal kaynakların temiz tutulmasına ve korunmasına da olanak sağlamıştır. Ayrıca atalar ve evliyalar kültü ve mitolojik hikâyeler de ziyaret kültürü bağlamında Milli Parklar başta olmak üzere birçok koruma alanlarında“doğa ve doğayı koruma anlayışı”açısından etkisini göstermiştir/göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the evaluation of Türkiye's protected areas in the context of visitation culture through the example of National Parks. National Parks assume an important role for being in the protected areas category and protecting the biodiversity and preserving the balance of the ecosystem. These parks alongisde housing recreative activities and natural habitats , they also may also include holy places in them. National parks are also among the important places of traditional Turkish folk piety. In addition, these places form a part of the culture of visiting, which is seen as a social event. In this context, in addition to touristic purposes in the background of National Park visits, there is also the influence of folk beliefs and visiting culture. Because in almost every religion and traditions nature is considered a gift from god and the source of abundance. Therefore nature has been blessed with supernatural powers and there has been different kinds of worshiping methods accordingly. This has also helped to keep the natural resources clean and safe. In addition, the cult of ancestors and evliyahs (saints) and mythological stories have had/are having an impact in terms of“understanding of nature and nature conservation”in many protected areas, especially in National Parks in the context of visitation culture.