8.sınıf öğrencilerinin üslü sayılar ve kareköklü sayılar konusundaki kavram yanılgıları, sebepleri ve çözüm önerileri
8th grade students' misconceptions about exponential and square root numbers, their reasons and solution suggestions
  1. Tez No: 941548
  2. Yazar: SEMANUR AKDEMİR KABALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
8. sınıf matematik öğretim programında önemli bir yeri olan üslü ifadeler ve kareköklü ifadeler konularında öğrencilerin yaşamış olduğu kavram yanılgıları, bu yanılgıların meydana gelme nedenleri ve yanılgıların giderilmesine yönelik yaklaşımlar araştırılmıştır. Tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Kayseri iline bağlı 2022-2023 ve 2023-2024 eğitim öğretim yıllarında öğrenim gören toplam 150 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada özel olarak hazırlanan 20'si üslü ifadeler konusuna, 20'si de kareköklü ifadeler konusuna ait olan 40 soruluk kavram yanılgısı belirleme ölçeği uygulanmıştır. Ancak uygulama sırasında öğrencilerin her soruya bakamadığı görülmüş olup, gerekli uzman görüşleri alınarak üslü ifadeler ve kareköklü ifadeler konusuna ait öğrencilerin kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik ölçek düzenlenmiştir. Uygulanan ölçekte 8 üslü ifadeler, 9 kareköklü ifadeler sorusu yer almaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Ölçeğin analizlerinde öğrencilerin cevapları doğru, yanlış ve boş olarak sınıflandırılmıştır. Öğrencilerin cevap kâğıtları tek tek incelenerek doğru cevap ve kavram yanılgılı cevap kâğıdı örneğiyle beraber hangi kavram yanılgısıyla yanlış yaptıkları incelenmiştir. Üslü ifadeler ölçeğinde öğrencilerin en fazla kavram yanılgılı cevapları üslü ifadelerle ilgili temel kuralları anlamaya ve birbirine denk ifadeler oluşturmak ile ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Kareköklü ifadeler ölçeğinde öğrencilerin en fazla kavram yanılgılı cevapları tamkare pozitif tam sayılarla bu sayıların karekökleri arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The misconceptions experienced by students on the subjects of exponential and square root expressions, which have an important place in the 8th-grade mathematics curriculum, the reasons for these misconceptions, and approaches to eliminating misconceptions were investigated. A descriptive survey method has been used. The study group was selected using the purposive sampling method. The study group consists of 150 students studying in the 2022-2023 and 2023-2024 academic years in Kayseri province. In the study, a 40-question misconception identification scale, specifically prepared with 20 questions on exponential expressions and 20 questions on radical expressions, was applied. However, during the implementation, students could not look at every question, and a sc ale was organized to determine students' misconceptions about exponential and radical expressions, based on the necessary expert opinions. In the applied scale, there are 8 questions on exponential expressions and 9 questions on square root expressions. The content analysis technique was used in the analysis of the data. In the analysis of the scale, students' answers were classified as correct, a misconception, or blank. The students' answer sheets were examined one by one, and it was analyzed which conceptual misunderstandings led to their incorrect answers, along with examples of correct and misconception answer sheets. In the exponentials scale, students had the most misconceptions related to understanding the basic rules of exponentials and forming equivalent expressions. In the scale of square root expressions, students' most conceptually erroneous answers are related to determining the relationship between perfect square positive integers and the square roots of these numbers.