Doğal afetleri önleme çalışmaları kapsamında yerel yönetimler ve AFAD işbirliği: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri
Cooperation of local governments and AFADwithin the scope of natural disasters prevention activities: 6 February 2023 Kahramanmaraş Earthquakes
  1. Tez No: 941557
  2. Yazar: YUNUS YANDIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde afetler, ortaya çıkması ve sonuçları itibarıyla dünyanın en önemli konuları haline gelmiştir. Afetlerin ortaya çıkaracağı sonuçlarla mücadele etmek önemli bir konudur. Ancak afeti önleyici tedbirler alarak afetler oluşmadan afetin önlenmesi toplum için daha önemli bir konu haline gelmiştir. Afetlerin başında gelen deprem ise birçok can ve mal kaybına neden olmaktadır. Yine bunların önlenebilmesi konusunda toplum ve ilgili kurumlara büyük iş düştüğü aşikârdır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yönetim kadrolarında bulunanların, bu konu üzerinde işbirliğine giderek ortaya çıkacak olumsuz sonuçları azaltma veya önleme çalışmalarının büyük fayda sağlayacağı öngörülmektedir. Ortaya çıkacak sorunlarla mücadele etmenin ve afet öncesinde ve sonrasında da toplumla ortak harekette bulunmanın günümüzde önemi yadsınamaz bir gerçek olmuştur. Bu kapsamda çalışmanın amacı Türkiye'de merkezi ve yerel yönetimlerin afetlerle ilgili çalışmalarını incelemek ve karşılaşacakları afetlerle ilgili ne tür iş birliği ve koordinasyon öngörüldüğünü ortaya koymaktır. Çalışmanın özelinde ise 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin Kahramanmaraş ilinde yaşanması neticesinde ilde bulunan yerel yönetimler ile merkezi yönetimin bir birimi olan AFAD arasında bu noktada nasıl bir iş birliği sağladıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmada merkezi ve yerel yönetimlerin afet konusunda çalışmaları ve bu çalışmaların toplum nezdinde önemi ve sonuçları da ele alınmaktadır. Buradan hareketle çalışmada Kahramanmaraş ilinde depremin meydana geldiği zaman diliminde görevde bulunan ve daha sonra toparlanma aşamasında ilde yapılacaklarla ilgili sorumlu olan yöneticilerle görüşme yapılmıştır. Çalışmada alan araştırması kapsamında nitel araştırma yöntemi olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde alınacak önlemlerin aslında afetlerle mücadelede büyük önem arz ettiği ve afet öncesi alınacak önlemlerin afet sonrası ortaya çıkacak durumlara oranla daha az maliyetli ve daha kolay olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, disasters have become one of the most critical global issues in terms of both their occurrence and their consequences. While addressing the outcomes of disasters is of great importance, taking preventive measures to stop disasters before they occur has become an even more essential priority for society. Among the most devastating types of disasters, earthquakes lead to significant loss of life and property. It is evident that both society and relevant institutions bear major responsibilities in preventing such outcomes. As is the case globally, it is anticipated that collaboration among administrative authorities in Turkey on this issue will significantly contribute to reducing or preventing the adverse effects of disasters. The necessity of combating emerging problems and acting jointly with society before and after disasters has become an undeniable reality in today's world. Within this context, the aim of this study is to examine the disaster-related activities of central and local governments in Turkey and to explore the forms of cooperation and coordination anticipated in response to potential disasters. Specifically, the study focuses on the earthquake that occurred on February 6 in Kahramanmaraş and seeks to analyze the nature of the cooperation established between local governments in the province and AFAD, the central government agency responsible for disaster management. Furthermore, the study also evaluates the disaster-related efforts of central and local governments, the societal perception of these efforts, and their overall outcomes. To this end, interviews were conducted with administrators who were in office during the time of the earthquake in Kahramanmaraş and who were responsible for managing the recovery efforts in the aftermath. The study employs a qualitative research method, specifically the interview technique, as part of the field research. The findings indicate that taking necessary precautions plays a vital role in disaster management, and that measures implemented prior to a disaster are both less costly and easier to execute compared to the actions required in the post-disaster period.