Küresel Ekonomik Politik Belirsizlik Endeksinin (GEPU) Türkiye ihracatı üzerine etkisi
The impact of Global Economic Political Uncertainty Index (GEPU) on Turkey's exports
- Tez No: 941563
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin reel toplam ihracatı ve Geniş Ekonomik Gruplar Sınıflamasına göre ihracatın alt düzeyleri ile Küresel Ekonomik Politika Belirsizliği (GEPU) endeksi arasındaki ilişkiler 2013-2023 yılları arasındaki aylık verilerle incelenmektedir. ARDL ve NARDL yöntemleri ile incelenen dört farklı modelde kontrol değişkenler olarak, reel döviz kuru ve Sanayi Üretim Endeksi kullanılmıştır. ARDL yönteminden elde edilen tahmin sonuçlarına göre, GEPU endeksindeki artışların ve reel döviz kurundaki artışların, reel toplam ihracat ile alt düzey ihracat gruplarında azaltıcı etkisi söz konusu iken, Sanayi Üretim Endeksindeki artışların arttırıcı etkisi bulunmaktadır. NARDL yönteminden elde edilen tahmin sonuçlarına göre ise GEPU endeksindeki negatif şoklar, reel toplam ihracatı arttırmaktadır. GEPU endeksindeki pozitif şoklar reel yatırım malları ve reel ara malları ihracatını azaltırken; GEPU endeksindeki negatif şoklar alt düzey gruplardaki ihracatı arttırmaktadır. Sanayi Üretim Endeksindeki pozitif şoklar tüm düzeylerde ihracatı arttırırken; negatif şoklar azaltmaktadır. Reel döviz kurundaki pozitif ve negatif şoklar, tüm alt düzeylerde ihracatı arttırmaktadır. Bu sonuçlara göre, belirsizliğin arttığı dönemlerde döviz kurunun ihracat üzerindeki olumlu etkilerinin zayıfladığı görülmektedir. Bernanke (1983)'nin ileri sürdüğü belirsizlik ortamında yatırım kararlarının ertelendiği savı doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between Türkiye's real total exports and the lower levels of exports according to the Broad Economic Groups Classification and the Global Economic Policy Uncertainty (GEPU) index are examined with monthly data between 2013-2023. Real exchange rate and Industrial Production Index were used as control variables in four different models examined with ARDL and NARDL methods. According to the estimation results obtained from the ARDL method, increases in the GEPU index and real exchange rate have a decreasing effect on real total exports and lower-level export groups, while increases in the Industrial Production Index have an increasing effect. According to the estimation results obtained from the NARDL method, increases in negative shocks in the GEPU index increase real total exports. According to the estimation results obtained from the NARDL method, negative shocks in the GEPU index increase real total exports. While positive shocks in the GEPU index reduce real investment goods and real intermediate goods exports, negative shocks in the GEPU index increase exports in lower-level groups. Positive shocks in the Industrial Production Index increase exports at all levels, while negative shocks decrease them. Positive and negative shocks in the real exchange rate increase exports at all sub-levels. According to these results, the positive effects of exchange rate on exports weaken in periods of increased uncertainty. The argument of Bernanke (1983) that investment decisions are postponed under uncertainty is confirmed.