Pankreas nöroendokrin tümörlerde kromogranin A ve sinaptofizin boyanma özellikleri ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Pancreatic neuroendocrine tumors: Staining characteristics of chromogranin A and synaptophysin and relationship with clinicopathological parameters
- Tez No: 941577
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜSNİYE DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Pankreas nöroendokrin tümörler (PanNET), biyolojik davranışlarındaki belirgin heterojenite nedeniyle prognozu oldukça değişken olan ve nadir görülen neoplazmlardır. Tanı sürecinde ve özellikle prognostik parametrelerin belirlenmesinde histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler temel rol oynamaktadır. Bu çalışmada, PanNET'lerin tanısında yaygın olarak kullanılan nöroendokrin belirteçlerden olan kromogranin A (Chr A) ve sinaptofizinin (Syn) boyanma özellikleri ile tümörlerin klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca nadir görülen morfolojik varyantların saptanması, infiltrasyon paterninin değerlendirilmesi, tümör derecelendirmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması ve Ki-67 proliferasyon indeksine göre önerilen alternatif derecelendirme sisteminin prognostik parametrelerle ilişkisi incelenmiştir. Yöntem: Çalışmaya 2006–2024 yılları arasında, hastane bilgi sisteminden ulaşılan ve arşiv materyaline erişilebilen, rezeksiyon uygulanmış PanNET tanılı 52 olgu dahil edildi. Hastaların klinik özellikleri ve patoloji rapor bilgileri sistemden kaydedildi. Olgulara ait tümörlerin histopatolojik parametreleri ve tümör dereceleri retrospektif olarak yeniden değerlendirildi. Chr A ve Syn için boyanma derecesi, yoğunluğu, skoru ve boyanma paterni analiz edildi. Ki-67 proliferasyon indeksi, hem eye-balling yöntemiyle hem de dijital görüntü üzerinden yapılan manüel sayım yöntemiyle iki farklı şekilde değerlendirildi. Bulgular: Yapılan analizlerde; fonksiyonel gruptaki PanNET'lerin, fonksiyonel olmayan gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha küçük boyutta olduğu saptanmıştır (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic neuroendocrine tumors (PanNETs) are rare neoplasms with markedly heterogeneous biological behavior, resulting in highly variable prognoses. Histopathological and immunohistochemical evaluations play a key role not only in diagnosis but also in determining prognostic parameters. This study investigated the relationship between the staining characteristics of commonly used neuroendocrine markers—chromogranin A (Chr A) and synaptophysin (Syn)—and various clinicopathological parameters of PanNETs. Additionally, the study evaluated rare morphological variants, patterns of infiltration, comparisons of different grading methods, and the association of an alternative Ki-67-based subgrading system with prognostic indicators. Methods: A total of 52 resected PanNET cases, diagnosed between 2006 and 2024 and accessible through the hospital information system and pathology archives, were included in the study. Clinical data and pathology reports were recorded. Histopathological parameters and tumor grades were re-evaluated retrospectively. For Chr A and Syn, staining intensity, extent, score, and pattern were analyzed. The Ki-67 proliferation index was assessed using two methods: Eye-balling and manual counting on digital images. Results: The analysis revealed that PanNETs in the functional group were significantly smaller in size compared to non-functional ones (p=0.043).