İntihar düşüncesinden intihar davranışına ilişkili değişkenlerin incelenmesi
An examination of variables related to the transition from suicidal ideation to suicidal behavior
  1. Tez No: 941578
  2. Yazar: GÜLİZAR SAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilerin intihar düşüncesinden intihar davranışına geçişinde etkisi olabilecek çeşitli değişkenleri incelemek, intihar düşüncesi ve olasılığı arasındaki ilişkide psikolojik acı, kapana kısılmışlık algısı, öz şefkat, intihar ruminasyonu ve ölüm korkusuzluğunun aracı rolünü değerlendirmektir. Bu doğrultuda araştırma örneklemi 18-54 yaş aralığındaki toplam 511 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Analiz sonuçları, katılımcıların kendine zarar verici davranışları, psikiyatrik tanı öyküsü ve geçmiş intihar girişimlerinin çalışma değişkenlerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğunu ancak ölüm korkusuzluğu açısından anlamlı bir fark yaratmadığını ortaya koymuştur. Yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda erkek olmanın, psikiyatrik tanı geçmişine sahip olmanın, kendine zarar verici davranışlar sergilemenin, psikolojik acıda ve kapana kısılma algısında yükselmenin son bir yıl içindeki intihar düşüncelerinin varlığını güçlü şekilde öngördüğü ortaya konmuştur. Ayrıca hiyerarşik regresyon analizinde son adımda cinsiyet, yaş grupları, intihar düşüncesi sıklığı, psikolojik acı, kapana kısılmışlık algısı, öz şefkat ve ölüm korkusuzluğu puanlarının intihar olasılığına ilişkin varyansının .77'sini açıkladığı belirlenmiştir. Son olarak yapılan aracılık analizleri sonucunda, intihar düşüncesi sıklığı ile intihar olasılığı arasındaki ilişkide psikolojik acı, kapana kısılmışlık algısı, öz şefkat ve intihar ruminasyonunun kısmi aracı etkisi saptanırken; ölüm korkusuzluğu bu ilişkide aracı rol oynamamıştır. Çalışma bulguları, ruh sağlığı uzmanları tarafından kişilerin intihar belirtilerini ve örtük intihar riskinin daha iyi tespit edilmesi amacıyla psikolojik acı ve içsel kapana kısılmışlık algısının değerlendirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, özellikle intihar düşüncesi olan kişilerle öz şefkat temelli müdahale programlarının potansiyel intihar davranışını önlemede etkili olacağı öngörülmektedir. Çalışma bulgularının intihar eğilimi olan bireylerle ilgili sağlık müdahalelerine rehberlik edebileceği ve intihara dair farkındalığı artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine various variables that may influence the transition from suicidal ideation to suicidal behavior and to evaluate the mediating roles of psychache (psychological pain), perceived entrapment, self-compassion, suicidal rumination, and fearlessness about death in the relationship between suicidal ideation and suicide probability. The research sample consists of 511 voluntary participants aged 18-54. Analysis results revealed that self-harming behaviors, psychiatric diagnosis history, and past suicide attempts significantly differed across study variables, whereas no significant difference was found in fearlessness about death. As the frequency of suicidal thoughts increased, suicide probability, psychache, perceived entrapment, and suicidal rumination scores also increased, while self-compassion scores significantly decreased. Logistic regression analysis indicated that being male, having a psychiatric diagnosis history, engaging in self-harm behaviors, and higher levels of psychache and entrapment predicted the presence of suicidal ideation within the past year. Hierarchical regression analysis further demonstrated that gender, age groups, frequency of suicidal ideation, psychache, perceived entrapment, self-compassion, and fearlessness about death scores explained a significant portion of the variance in suicide probability. Finally, while psychache, perceived entrapment, self-compassion, and suicidal rumination partially mediated the relationship between suicidal ideation frequency and suicide probability, fearlessness about death did not play a mediating role. The study findings suggest that mental health professionals should assess psychache and entrapment to better identify suicide risk—including both overt and covert suicidal ideation and behaviors—in their patients. Furthermore, self-compassion interventions may help prevent suicidal behavior, especially in those with suicideideation.