Mısır'daki Arap Büro ve Britanya Hindistan'ı arasındaki mücadelenin Orta Doğu'daki yansımaları (1915-1918)
The impact of the struggle between the Arab Bureau in Egypt and British India on the Middle East (1915-1918)
  1. Tez No: 941576
  2. Yazar: OZAN KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜNER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasının ana inceleme konusu, Arap Büro ve Britanya Hindistan'ının 1915-1918 yılları arasındaki Orta Doğu hakkındaki fikir ayrılığının ve mücadelenin bölgenin şekillenmesindeki rolünü incelemektir. Birinci bölümde, Mısır ve Hindistan arasındaki mücadelenin Hindistan ayağının sadece basit bir anlaşmazlık olmadığını belirtmek amacıyla Britanya Hindistan'ının özerkliğinin temelleri ve bürokrasisinin oluşumu açıklanmaktadır. İkinci bölümde Şerif Hüseyin ve Abdülaziz Bin Suud arasında kalan Arap Büro ve Hindistan Hükümeti'nin iki aktör üzerinden mücadelesi değerlendirilmekte; ayrıca Britanya Hindistan'ı ve Abdülaziz Bin Suud arasındaki müttefiklik ilişkisi ve bu müttefikliğin Şerif Hüseyin isyanı sırasında nasıl gerilimler yarattığı irdelenmektedir. Üçüncü bölümde, Britanya Hindistan'ının Kut'ta aldığı ağır yenilginin sonuçları ve bu mağlubiyetin sebepleri araştıran Mezopotamya Komisyon'unun tenkitleri etrafında Hindistan Hükümeti'nin prestijinin zarar görmesi işlenmektedir. Bu bağlamda, Hindistan Hükümeti'nin Mezopotamya'nın geleceğinde denklem dışı kalması incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to examine the role of the conflict and divergence of opinion between the Arab Bureau and British India over the Middle East between 1915-1918, and how this struggle influenced the shaping of the region. In the first chapter, the foundations of British India's autonomy and the devolopements of its bureaucracy are explained to demonstrate that the struggle between Egypt and India was more than a mere disagreement. The second chapter analyzes the struggle between the Arab Bureau and the Government of India through the politic rivalry between Sharif Hussein and Abdulaziz Ibn Saud. It also examines, the alliance between British India and Abdulaziz Ibn Saud is analyzed, particularly focusing on how this alliance created tensions during the Sharif Hussein revolt. The third chapter study the consequences of British India's decisive loss at Kut and, ın the context of the criticisms raised by the Mesopotamia Commission investigating the causes of this defeat, discusses the damage to the prestige of the Government of India. In this context, the chapter also examines how the Government of India was excluded from the future governance of Mesopotamia.