Maddenin tanecikli yapısı ve saf maddeler konularının doğrudan yansıtıcı yaklaşımla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilimin doğasına yönelik görüşlerine etkisi
The effect of teaching particle model of matter and pure matter subjects through the direct reflective approach on the academic success of students and their views on the nature of science
  1. Tez No: 941598
  2. Yazar: NECLA ÖZHARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı; maddenin tanecikli yapısı ve saf maddeler konularının, doğrudan yansıtıcı yaklaşım etkinlikleriyle öğretiminin, öğrencilerin akademik başarıları ve bilimin doğası hakkındaki görüşlerine etkisini incelemektir. Maddenin tanecikli yapısı, fen bilimleri alanında pek çok konunun öğrenilmesinde ihtiyaç duyulan temel kavramları içermektedir. Bu bağlamda, bu konu kapsamındaki kavramların öğrenilmesi oldukça önemlidir. Öğrencilerin bilimin doğasını kavramaları bilginin nasıl oluştuğunu kavrayarak, fen bilimleri kapsamında yer alan konuları anlamalarına yardımcı olmaktadır. Tüm öğrencilerin bilim okuryazarı olarak yetişmelerinin sağlanması fen bilimleri dersinin temel amaçları arasında yer almaktadır. Bilimin doğasını anlamaya yönelik bu çalışma, öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini ve eleştirel yaklaşımlarını geliştirerek bilimsel okuryazarlık düzeylerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Literatürde yer alan çalışmalar incelendiğinde konu alanıyla bütünleşmiş bilimin doğası etkinliklerinin, öğrencilerin bilimin doğası görüşlerine etkisini araştıran çalışmaların sayısının oldukça az olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında, doğrudan yansıtıcı yaklaşımla tasarlanan maddenin tanecikli yapısı konusu ile ilişkili etkinliklerin değinilen konuların öğrenimine ve bilimin doğası ile ilişkili görüşlerin gelişimine etkisi incelenmektedir. Geliştirilen etkinliklerle hem kavramların öğrenilmesi hem de öğrencilerin bilimsel bilginin özellikleri ile ilişkili görüşlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, her biri 32 öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarındaki iki sınıfta öğrenim gören toplam 64 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma, nicel ve nitel araştırma teknikleri kullanılacağından, karma desen olarak tasarlanmıştır. Dersler kontrol grubunda fen bilimleri öğretim programında yer alan etkinlik ve uygulamalarla işlenirken, deney grubunda doğrudan yansıtıcı yaklaşıma dayalı öğretim etkinlikleri ile bilimin doğası öğretilerek işlenmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında“Bilimin Doğası Üzerine Görüşler Anketi”(VNOS-D) ve“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Saf Maddeler”başarı testi uygulanmıştır. Nicel veriler, istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel analiz sonuçlarına göre deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Nitel analiz sonuçlarına göre, uygulama öncesinde öğrencilerin bilimin öznel doğası, bilimsel bilginin delillere dayalı yapısı ve bilimsel modeller boyutlarındaki görüşleri çoğunlukla“yetersiz”düzeydeyken; uygulama sonrasında bu görüşlerin“kabul edilebilir”ve“bilgili”kategorilerine yükseldiği görülmüştür. Ayrıca uygulama sonrasında bilimin öznel doğası, bilimsel bilginin delillere dayalı doğası, gözlem ve çıkarım birbirinden farklıdır doğası, bilimin hayalci ve yaratıcı doğası ve bilimsel modeller boyutlarında deney grubu lehine farklılık bulunmuştur. İleride yapılacak çalışmalarda bilimin doğasının öğretilmesine yönelik farklı kazanımlar için uyarlanmış etkinlikler tasarlanmasının alanyazına önemli katkılarda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of teaching particle model of matter and pure matter subjects through the direct reflective approach, which is formed by combining the aspects of nature of science on the academic success of students and their views on the nature of science. The particle model of matter embodies the basic concepts which are required in learning numerous subjects in physical sciences. In this respect, it is quite important that the concepts within the scope of this subject are learned. The comprehension of the nature of science by the students helps them to understand how knowledge is formed and the subjects related to physical sciences. Educating all students as science literate is among the basic goals of the physical sciences lesson. This study on understanding the nature of science aims at contributing the science literacy level of students by developing their scientific thinking skills and critical approaches. When the studies in the literature were reviewed, it was observed that the number of activities on the nature of science which are integrated with the subject area are quite low. Within the scope of the study, the effect of activities related to the particle model of matter, which are designed with a directly reflective approach, on learning the subjects in question and development of views on the nature of science was analyzed. It was aimed at both making it possible to learn the concepts and to develop students' views on the characteristics of scientific knowledge through the developed activities. The sample of the study consists of a total of 64 7th grade students who were separated as 32 experiment and 32 control group students receiving education in two classes. Since quantitative and qualitative research techniques would be used, the study was constructed as a mixed design. While the lessons were taught through the activities and applications from the natural sciences curriculum in the control group, the lessons on the nature of science were taught through teaching techniques based on the direct reflective approach. Prior to and after the application,“Views on the Nature of Science”(VNOS-D) and“Particle Model of Matter and Pure Matter”achievement test were applied. The quantitative data were analyzed with statistical software. The quantitative data were analyzed with a statistics software. The qualitative data were analyzed with content analysis. According to the quantitative analysis results of the study, there is a statistically significant difference in favor of the experiment group in terms of the academic success scores of the experiment and control group students. According to the qualitative analysis results of the study, while the students' views on the subjective nature of science, scientific knowledge's structure based on proof and scientific models dimensions prior to the application were mostly“insufficient,”it was seen that these views improved to become“acceptable”and“knowledgeable”categories after the application. In addition, a difference was found in favor of the experiment group in terms of the subjective nature of science, scientific knowledge's structure based on proof, observation and inference are different from each other, the imaginative and creative nature of science and scientific models dimensions after the application. It is considered that designing adapted activities for different gains on teaching the nature of science will contribute greatly to the literature.