Lise öğrencilerinin akıllı telefon tercihlerinin matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of high school students' smartphone preferences
- Tez No: 941646
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CENGİZ ÇEVİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Modern teknolojilerin hızla ilerlediği dönemde, özellikle telekomünikasyon sektöründe işletmeler arasındaki rekabet giderek artmaktadır. Şirketler , artan rekabet ortamları karşısında satış planlamalarını yaparken oyun teorisinden faydalanmaktadır. Oyun teorisi, matematik, biyoloji, genetik, pazarlama, ekonomi ve sosyal bilimler gibi çeşitli alanlarda geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, hızla gelişen teknolojiler ve giderek artan rekabetin etkisiyle telekomünikasyon sektöründe, özellikle akıllı telefonların tüketiciler tarafından hangi özellikleri bakımından tercih edildiğini belirlemektir.Günümüzde birçok şirket, tüketicilerin dikkatini çekmek amacıyla farklı fonksiyonlara sahip sofistike akıllı telefonlar üretmektedir. Bu çerçevede, Bağcılar Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen 150 kişilik bir anket çalışması ile öğrencilerin kullandıkları akıllı telefon ve özellikleri ile tercih ettikleri telefon ve özellikleri belirlenmiştir . Elde edilen bulgulara göre, XM ve SM markaları öğrenciler arasında en çok tercih edilen markalar olarak öne çıkmıştır.Bu iki marka, sıfır toplamlı oyun teorisi perspektifiyle karşılaştırılmış olup sonrasında da kullanıcı beklentilerini karşılama düzeylerine göre sıfır toplamlı olmayan oyun teorisi ile analiz edilmiştir. Telekomünikasyon şirketleri, oyun kuramı yaklaşımını kullanarak hedef kitlelerinin tercihlerini ve beklentilerini analiz edebilir, bu doğrultuda ürün geliştirme süreçlerini şekillendirerek, etkin reklam ve kampanya seçenekleri sunar.Bu tür uygulamalarla satışlarda artış sağlamanın yanı sıra, ekonomik piyasa koşullarının ayrıcalıklarına katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era where modern technologies are rapidly advancing, particularly in the telecommunications sector, competition between businesses is intensifying. In response to the increasing competitive environment, companies are utilizing game theory to plan their sales strategies. Game theory has a wide range of applications in various fields, including mathematics, biology, genetics, marketing, economics, and social sciences. The main aim of this study is to determine which features of smartphones are preferred by consumers in the telecommunications sector, in light of rapidly developing technologies and increasing competition. Today, many companies produce sophisticated smartphones with various functions to attract consumers' attention. In this context, a survey of 150 students from Ba˘gcılar Anadolu High School was conducted to identify the smartphones and features they currently use, as well as their preferred phone features. According to the findings, XM and SM emerged as the most preferred brands among high school students. These two brands were compared from the perspective of zero-sum game theory and then analyzed using non-zero-sum game theory based on their ability to meet user expectations. Telecommunications companies, by using game theory approaches, can analyze the preferences and expectations of their target audience, shape their product development processes accordingly, and offer effective advertising and campaign options. Through such applications, companies can not only increase sales but also take advantage of the benefits offered by economic market conditions.