Valproik asit kullanan epilepsi hastalarının nefes analizi
Breath analysis of epilepsy patients using valproic acid
- Tez No: 941657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Valproik asit (VPA) çok yaygın kullanılan bir antiepileptik ilaçtır, ancak yüksek kan amonyak seviyelerine (hiperammonemi) yol açabilmektedir. Kullanılmaması durumunda ise, epileptik aktiviteler artmakta ve hasta sağlığı kötüye gitmektedir. Hastanın ilaç kullanım durumu ve yan etkilerinin takibi için, 2 yönlü takip planlanmıştır. 15 sağlıklı kontrol birey ve 21 VPA tedavisi gören epilepsi hastası ve diğer ilaçları kullanan 25 katılımcı üzerinde Bosch BME688 metal-oksit sensör dizisi ve makine öğrenimi temelli“elektronik burun”yaklaşımı ile nefes test numuneleri alınarak, test uygulanmıştır. Katılımcıların nefes örneklerinden elde edilen uçucu organik bileşik (VOC) profilleri, yapay zeka algoritması ile işlenerek VPA kullanan hasta grubunun sağlıklı kontrollerden ayırt edilmesi hedeflenmiştir. Model, çapraz doğrulama sonucu %83 sınıflandırma doğruluğu ve F1 skoru 0,76 elde ederek yüksek ayırt edicilik göstermiştir. Ek olarak, ilacın yan etkisi olan kan amonyak seviyesinin yükselmesi ECSense elektrokimyasal sensörü ile 15 sağlıklı kontrol birey ve 10 VPA tedavisi gören epilepsi hastasının, kan VPA, kan amonyak ve nefes amonyak konsantrasyonları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is a widely used antiepileptic drug, but it can cause high blood ammonia levels (hyperammonemia). If not used, epileptic activity increases and the patient's health deteriorates. A two-way follow-up plan has been designed to monitor the patient's medication use and side effects. Breath test samples were collected from 15 healthy control individuals, 21 epilepsy patients receiving VPA treatment, and 25 participants using other medications using the Bosch BME688 metal-oxide sensor array and a machine learning-based“electronic nose”approach. The volatile organic compound (VOC) profiles obtained from the participants' breath samples were processed using an artificial intelligence algorithm to distinguish the group of patients using VPA from the healthy controls. The model demonstrated high discriminative power, achieving 83% classification accuracy and an F1 score of 0.76 through cross-validation. Additionally, the side effect of the medication, elevated blood ammonia levels, was measured using the ECSense electrochemical sensor in 15 healthy controls and 10 epilepsy patients receiving VPA treatment, along with blood VPA, blood ammonia, and breath ammonia concentrations.