Myrothecium verrrucaria (Hypocreales: Stachybotryaceae) metabolitlerinin domates bitkilerinde meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of myrothecium verrucaria (Hypocreales: Stachybotryaceae) metabolites on meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) in tomato plants
- Tez No: 941658
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KAŞKAVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında daha önce izole edilmiş Myrothecium verrucaria (Alb. & Schwein.) Ditmar fungusuna ait metabolit solüsyonunun %100, %75, %50, %25, %10, %5, %1 konsantrasyonları, in vitro ve in vivo ortamlarda Meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) türüne ait ikinci dönem (J2) bireyler üzerinde denenmiştir. Denemenin in vitro aşamasında konsantrasyonların larva ölümlerine etkisini belirlemek amacıyla 5 tekerrürlü 2 tekrarlı bir deneme kurulmuş olup 24, 48, 72 ve 96 saat gözlem altında tutulmuştur. Uygulanan konsantrasyonların in vitro denemeleri 96 saat sonunda incelendiğinde, 2. dönem M. incognita larvaları üzerinde öldürücü etkileri bakımında en etkili konsantrasyonların sırasıyla %100 (%61,80), %75 (%49,47), ve %50 (%29,49) oldukları saptanmıştır. Denemenin in vivo aşaması Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ne ait Nematoloji İklim Odalarında 28 Nisan-18 Haziran 2024 tarihleri arasında 8 hafta sürecek şekilde 2 tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Her bir deneme, 17 karakter ve 5 tekerrür olmak üzere, 85 adet saksıda yetiştirilmiş domates bitkisi ile kurulmuştur. Çalışmada nematoda hassas olarak seçilen SC 2121domates çeşidi iklim odasında steril viyollerde yetiştirilmiştir. In vivo denemesinde ilaçlı kontrol olarak Agrobest Grup'a ait ruhsatlı bir biyopreparat olan BioNematon® [Paecilomyces lilacinus strain PL1 %1,5 (1x108 kob/ml min)] kullanılmıştır. Domates fideleri 3-4 gerçek yapraklı döneme geldiklerinde şaşırtma işlemi yapılmış, aynı gün Bio-Nematon® ürün etiketinde yer verilen bilgilere uygun olacak şekilde ilaçlı kontrolün ilk uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ertesi gün M. verrucaria metabolit solüsyonunun %100, %75, %50, %25, %10, %5, %1 konsantrasyonları da bitkilere uygulanarak deneme kurulumu tamamlanmıştır. Tüm uygulamalar içirme tekniği şeklinde gerçekleştirilmiştir. Yürütülen denemenin M. incognita üzerindeki etkisini belirlemek maksadıyla köklerdeki urlar Zeck skalasına göre değerlendirilmiş ve yumurta kümeleri sayılmıştır. Deneme sonunda nematodların üreme oranını hesaplamak amacıyla topraktaki ikinci dönem M. incognita larvaları sayılmıştır. Uygulamaların bitki gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla; kök ve yeşil aksam kuru-yaş ağırlıkları, kök uzunluğu, kök gelişimi, haftada bir gerçekleştirilen uzunluk ölçümleri ve yaprak sayımları ile değerlendirmeler yapılmıştır. Deneme sonunda domates bitkilerinin köklerindeki urlanma Zeck skalasına göre değerlendirildiğinde en az urlanma %100 (4.10) ve %75 (4.20), en fazla urlanma ise %5 (6.80) ve %1 (7.00) konsantrasyonlarında gözlemlenmiştir. Bu uygulamaların kökteki ur oluşumu üzerinde sırasıyla %36.92 ve %35.38 şeklinde önemli bir azaltıcı etki gösterdiği saptanmıştır.Domates bitkilerinin köklerindeki yumurta kümesi sayılarına bakıldığında en az yumurta kümesi oluşumu BioNematon® (%45.90) uygulamasında, en yüksek yumurta kümesi oluşumu ise %100 konsantrasyonunda (114.10) olduğu görülmüştür. BioNematon®'un kök ur nematodlarında yumurta paraziti olarak bilinen P. lilacinus fungusu içeriği sebebiyle yüksek etki göstermesi beklenen bir sonuçtur. %100 konsantrasyonun ur oluşumunu yüksek derecede engellerken yumurta kümesi oluşumunu arttırması, nematodların henüz açılmamış yumurta kümesi döneminde bulunmaları ve daha sonra açılan ikinci dönem (J2) larvaların toprak ortamına geçişlerinin hemen ardından yüksek konsantrasyonun etkisiyle ölmesi nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, metabolite solutions of Myrothecium verrucaria (Alb. & Schwein.) Ditmar previously isolated, were tested at concentrations of 100%, 75%, 50%, 25%, 10%, 5%, and 1% on second-stage juveniles (J2) of Meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) under both in vitro and in vivo conditions. The in vitro experiment was conducted with five replicates and two repetitions to determine the larvicidal effects of different concentrations, with observations recorded at 24, 48, 72, and 96 hours. After 96 hours, the most effective concentrations in terms of J2 mortality were determined as 100% (%61,80), 75% (%49,47), and 50% (%29,49), respectively.The in vivo experiment was carried out in the Nematology Climate Rooms of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, between April 28 and June 18, 2024, for a duration of eight weeks with two repetitions. The experimental setup consisted of 17 parameters and five replicates, totaling 85 tomato plants (Solanum lycopersicum cv. SC 2121), which were selected as a nematode-susceptible cultivar and grown under controlled conditions in sterile trays. BioNematon® [Paecilomyces lilacinus strain PL1, 1.5% (1×10⁸ CFU/mL min)], a registered biopreparation from Agrobest Group, was used as the chemical control treatment. For the experiments, Tomato seedlings at the 3–4 true leaf stage were transplanted into pots, and BioNematon® was applied according to advices of producer company on the same day. The following day, M. verrucaria metabolite solutions at the specified concentrations were applied to the plants, completing the experimental setup. All applications were conducted using the soil drenching method. To assess the effects of the treatments on M. incognita, galling on roots was evaluated using the Zeck scale, and the number of egg masses was recorded. The second-stage juvenile population in the soil was counted to determine the reproductive potential of the nematodes. Additionally, plant growth parameters, including fresh and dry weight of roots and shoots, root length, root development, weekly plant height measurements, and leaf counts, were recorded. At the end of the experiment, gall formation on tomato roots was lowest at 100% (4.10) and 75% (4.20) concentrations, while the highest gall formation was observed at 5% (6.80) and 1% (7.00) concentrations. The 100% and 75% metabolite applications reduced gall formation by 36.92% and 35.38%, respectively.When examining the number of egg masses on the roots of tomato plants, the lowest egg mass formation was observed in the BioNematon® treatment (45.90%), while the highest was recorded in the 100% concentration treatment (114.10%). The high efficacy of BioNematon® is an expected outcome due to its content of the fungus Purpureocillium lilacinum, which is known as an egg parasite of root-knot nematodes. The fact that the 100% concentration significantly inhibited gall formation but led to an increase in egg mass numbers is thought to be due to the nematodes being in the egg mass stage, not yet hatched, at the time of application. The second-stage juveniles (J2) that later emerged likely died shortly after entering the soil environment due to the strong effect of the high concentration.