Ferula L. cinsine ait bazı türlerinin iPBS-retrotranspozon dna markörleri ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterisation of some species of the genus ferula l. using iPBS-retransposon dna markers
- Tez No: 941660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ, DOÇ. DR. ARAS TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Ferula L. cinsine ait 20 farklı türe ait toplam 76 genotipin genetik çeşitliliği iPBS-retrotranspozon DNA markörleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, iPBS belirteçleri ile genotiplerin genetik yapıları incelenmiş ve türler arasındaki genetik farklılıklar detaylı şekilde analiz edilmiştir. Kullanılan 83 iPBS primerinden 10 tanesi analizler için uygun bulunmuş ve bu primerlerle toplam 80 polimorfik bant elde edilmiştir. Primer başına gözlemlenen allel sayısı 5 ile 15 arasında değişmiş, ortalama Polimorfizm Bilgi İçeriği (PIC) değeri ise 0.251 olarak hesaplanmıştır. Genetik çeşitlilik analizleri sonucunda; ortalama etkin allel sayısı (Ne) 1.554, Nei'nin genetik çeşitlilik indeksi (h) 0.3234 ve Shannon bilgi indeksi (I) 0.4868 olarak belirlenmiştir. Elde edilen moleküler veriler NTSYSpc (Dice benzerlik katsayısı), POPGEN1.32 ve STRUCTURE yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Kümeleme analizleri, genotiplerin genetik benzerlik düzeylerine göre gruplandığını göstermiştir. Genetik yapı analizi sonucunda ise bireylerin iki farklı alt gruba ayrıldığı ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, iPBS-retrotranspozon markörlerinin Ferula türlerinin genetik çeşitliliğini ortaya koymada etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Ferula cinsi üzerine yapılacak genetik, filogenetik ve koruma biyolojisi araştırmalarına önemli katkılar sağlayacağı kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the genetic diversity of a total of 76 genotypes belonging to 20 different species of the genus Ferula L., which naturally occur in Turkey, was evaluated using iPBS-retrotransposon DNA markers. Within the scope of the research, the genetic structures of the genotypes were examined using iPBS markers, and the genetic differences among the species were analyzed in detail. Out of 83 iPBS primers tested, 10 were found suitable for analysis, and a total of 80 polymorphic bands were obtained with these primers. The number of observed alleles per primer ranged from 5 to 15, and the average Polymorphism Information Content (PIC) value was calculated as 0.251. As a result of the genetic diversity analyses, the mean effective number of alleles (Ne) was determined as 1.554, Nei's genetic diversity index (h) as 0.3234, and the Shannon's information index (I) as 0.4868. The molecular data obtained were analyzed using the software programs NTSYSpc (Dice similarity coefficient), POPGEN1.32, and STRUCTURE. Clustering analyses revealed that the genotypes were grouped according to their genetic similarity levels. The genetic structure analysis indicated that the individuals were divided into two distinct subgroups. The findings demonstrate that iPBS-retrotransposon markers are an effective tool for revealing the genetic diversity of Ferula species. We believe that this study will make important contributions to genetic, phylogenetic and conservation biology research on the genus Ferula.