Roma hukukunda vatandaşlığın kazanılması ve sonuçları
Acquisition of citizenship and its consequences in Roman law
  1. Tez No: 941732
  2. Yazar: ELİF SELEN BATIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Antik Yunan'da ortaya çıkan ve ardından Antik Roma'da gelişip evrilen“vatandaşlık”kavramı, Roma'nın tarihinden günümüze ulaşan miraslarından biridir. Roma vatandaşlığının incelenmesi, vatandaşlık kavramının kökeni, doğası ve tarihsel evrimini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Çalışmamızda tarihsel metot izlenerek, Roma vatandaşlık kavramı, Roma vatandaşlığının kazanılma yolları ve Roma vatandaşlığının kazanılmasının sonuçları üç bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde Roma vatandaşlığı kavramı, felsefi ve hukuki bakımdan irdelenmiştir. Roma vatandaşlığının terminolojik incelemesi sırasında Roma kişiler ve aile hukukuna ilişkin temel kavramlara da temas edilmiş ve üç hukuk disiplini ekseninde Roma vatandaşlık hukukuna ilişkin statüler mozaiği teorik açıdan somut hale getirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Roma vatandaşlığının kazanılma yolları, Roma'nın siyasi dönemlerindeki gelişmelerde dikkate alınarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Roma vatandaşlığının kazanılmasının sonuçları, Roma hukukunun kişiselliği ilkesinden hareketle ius civile'nin Roma vatandaşlarına uygulanması ve ius civile'nin Roma vatandaşlarına tanıdığı temel haklar olan ius civitatis kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“citizenship”, which emerged in Ancient Greece and then developed in Ancient Rome, is one of Rome's legacies from its past. The study of Roma citizenship helps us understand the origin, nature and current evolution of the citizenship. In our study, the historical research method is generally followed and the ways of acquiring Roman citizenship and also the results of acquiring Roman citizenship are discussed in three parts. In the first part, the concept of Roman citizenship is examined from a philosophical and legal perspective. During the terminological examination of Roman citizenship, the basic concepts of Roman personal and family law were also touched upon, and the mosaic of statutes related to Roman citizenship law was tried to be made theoretically concrete on the axis of three legal disciplines. In the second part, the ways of acquiring Roman citizenship were examined, taking into account the developments in the political periods of Rome. In the third and last chapter, the consequences of acquiring Roman citizenship are evaluated within the scope of the application of ius civile to Roman citizens, based on the principle of individuality of Roman law, and ius civitatis, the fundamental rights that ius civile grants to Roman citizens.