Koreli-Amerikalı yazarların eserlerinde diasporik unsurlar
Diasporic elements in the works of Korean-American writers
- Tez No: 941758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALTUNDAĞ, PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Diasporalar bulundukları mesken ülkedeki mevcut şartlarını ya da sahip oldukları duygularını çeşitli yollarla ifade etmişlerdir. Bu yollardan birisi de edebi eserler aracılığı ile gerçekleşmiştir. Kore diasporası yazarları da bulundukları ülke ve bölgelerde hem köken ülkelerine ait izleri takip etmek hem de mesken ülkelerinde içinde bulundukları şartları aktarabilmek adına edebiyat faaliyetlerini yürütmüşlerdir. Bu ülkelerden biri olan ABD'deki Kore diasporası yazarları da çeşitli edebiyat toplulukları çatısı altında faaliyette bulunmuşlardır. Yürüttükleri faaliyetlere ilk etapta Korece olarak başlasalar da ilk nesilden sonraki yazarlar genellikle İngilizce olarak eser vermeyi tercih etmiştir. Eserlerinin konusunu daha çok aidiyet, kimlik, öteki, dışlanma gibi diasporik unsurların oluşturduğu Kore-Amerikan edebiyatında, yazarlar kaleme aldıkları eserlerinde, bir yandan kendi konumlarından Amerika hakkındaki gözlemlerini yansıtmaya çalışırken bir yandan da mesken ülke ile köken ülke arasındaki sıkışmışlıktan kaynaklı yaşadıkları kimlik karmaşasını resmetme gayretine girmektedirler. Bu tez çalışmasında Koreli-Amerikalı yazarlardan Kang Younghill ve Lee Chang-rae'nin eserlerinde yurt dışı Korelilerin bulundukları mesken ülkede kendi kimliklerini nasıl konumlandırdıkları ve bu esnada yaşadıkları diasporik bunalımların ne şekilde eserlere yansıdığı Homi Bhabha'nın üçüncü uzam teorisi bağlamında irdelenmiştir. Eserlerdeki diasporik bulgular tematik olarak ayrıştırıldıktan sonra sömürgecilik sonrası teorisyenlerin önde gelen isimlerinden Edward Said ve Frantz Fanon'un sömürgecilik sonrası söylemleri ile desteklenerek çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlarda iki yazar arasındaki nesil farkı olduğu göze çarparken, Bhabha'nın üçüncü uzam teorisi kapsamına dahil edilebilecek yeni kavramlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diasporas have expressed their current conditions or feelings in their home countries in various ways. One of these ways has been through literary works. Korean diaspora writers have also carried out literary activities in the countries and regions where they live, both to follow the traces of their countries of origin and to convey better conditions they find themselves in in their home countries. Korean diaspora writers in the United States, one of these countries, have also been active under the roof of various literary communities. Although they initially started their activities in Korean, writers after the first generation have generally preferred to write in English. In Korean-American literature, where the subjects of their works are mostly diasporic elements such as belonging, identity, the other, and exclusion, writers try to reflect their observations about America from their own positions in their works, while at the same time trying to portray the identity confusion they experience due to being stuck between their home country and residence country. In this thesis, diasporic elements in the works of Korean-American writers Kang Younghill and Lee Chang-rae were examined in the context of Homi Bhabha's third space theory. This thesis examines how Koreans abroad position their identities in the countries they reside in and how the diasporic crises they experience during this time are reflected in the works of Korean-American writers Kang Younghill and Lee Chang-rae in the context of Homi Bhabha's third space theory. After the diasporic findings in the works were separated thematically, they were analyzed by supporting them with the postcolonial discourses of Edward Said and Frantz Fanon, two of the leading postcolonial theorists. While the generation stands out between the two writers is striking in the obtained results, new concepts that can be included in Bhabha's third space theory are identified.