Üniversite bilgi yönetim sistemi elektronik belge yönetim sistemi içerisinde kelime tahminle hatalı kelimelerin gösterimi sağlanması
Enabling the detection and display of erroneous words via word prediction within the university information management system's electronic document management module
  1. Tez No: 941817
  2. Yazar: OĞUZHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, üniversite bilgi yönetim sistemi içerisinde yer alan elektronik belge yönetim sistemi (EBYS) bağlamında, yapay zeka destekli çok görevli bir öğrenme yaklaşımı ile kelime tahmini ve metin sınıflandırma görevlerinin bütünleşik biçimde uygulanmasını amaçlamaktadır. Türkçe kurumsal metinlerden oluşan özel bir veri kümesi üzerinde geliştirilen sistem, eksik veya hatalı yazılmış kelimelerin bağlamsal olarak tahmin edilmesini ve aynı zamanda belgelerin içeriklerine göre sınıflandırılmasını sağlamaktadır. Model mimarisi, FastText tabanlı kelime gömme yöntemleri ile LSTM katmanlarını bütünleştirerek Türkçeye özgü morfolojik yapıları etkin şekilde temsil etmektedir. Geliştirilen sistem, elektronik belge yönetim süreçlerinin otomasyonunu artırmakta; kurumsal yazışmalarda hem doğruluk hem de işlem verimliliğini önemli ölçüde iyileştirmektedir. Elde edilen deneysel sonuçlar, önerilen modelin kelime tahmini ve belge sınıflandırma görevlerinde yüksek başarı gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a multi-task deep learning framework designed to perform both word prediction and document classification within the context of a university level Electronic Document Management System (EDMS). The model operates on a specially constructed Turkish document dataset, aiming to accurately predict missing or erroneous words based on contextual understanding while simultaneously classifying documents according to their semantic content. The architecture integrates FastText-based word embeddings with LSTM layers to effectively capture Turkish morphological characteristics. The proposed system significantly enhances automation in document management workflows, improving both accuracy and operational efficiency in institutional correspondence. Experimental results demonstrate that the model achieves high performance in both word prediction and classification tasks.