Nel Noddings's care ethics and critical thinking in education
Eğitimde Nel Noddings'in özen etiği ve eleştirel düşünme
- Tez No: 941841
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu doktora tezi, Nel Noddings'in özen etiği teorisini eleştirel düşünme ile birleştirerek bütüncül ve etkili bir eğitim çerçevesi oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma, bireylerin ilişkisel olarak yetkin, entelektüel ve ahlaki açıdan sağlam, empatik ve etik kararlar verebilen bireyler olarak yetiştirilmesine vurgu yapmaktadır. İnsan doğasının bütüncül bir şekilde anlaşılmasının, öğretmen-öğrenci ilişkilerini diyalog temelinde şekillendirmeye ve ihtiyaç odaklı öğretim yaklaşımlarını benimsemeye rehberlik edeceği savunulmaktadır. Bu çalışmanın bulgularına göre, özen etiği ile eleştirel düşünmenin birleştirilmesi bilişsel, psikolojik ve sosyal becerileri geliştirmektedir. Bilişsel beceriler, bu çalışmada eleştirel düşünme becerileri olarak ele alınmıştır. Psikolojik becerilerin ise özerklik, dayanıklılık ve yaşam boyu öğrenme motivasyonunu içerdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, sosyal beceriler iş birliği, iletişim ve toplumsal katılımı kapsamaktadır. Bu bütünleşik yaklaşımın, öğrenenleri gerçek dünya problemleriyle başa çıkmaya hazırladığı ve topluma olumlu katkılar sunmalarını sağladığı düşünülmektedir. Çalışma, ilgili paydaşlar için pratik öneriler sunmaktadır. Politika yapıcılar, disiplinler arası müfredatlar tasarlamalı, eğitimde eşitlik kavramını yeniden gözden geçirmeli ve sürekli iyileştirmeyi desteklemelidir. Eğitim fakülteleri, geleceğin öğretmenlerini özen ilişkilerini teşvik edecek ve eleştirel düşünmeyi geliştirecek şekilde yetiştirmeli, disiplinler arası yaklaşımlar benimsemeli ve sürekli mesleki gelişim fırsatları sunmalıdır. Okullar ve öğretmenler ise destekleyici ve kapsayıcı öğrenme ortamları oluşturmalıdır. Bunun bir yolu, müfredata gerçek yaşam meselelerini entegre etmek ve iş birliğini teşvik etmektir. Eğitim uygulamalarının özen etiği ve eleştirel düşünme ile uyumlu hale getirilmesi için sürekli yansıtma ve geri bildirim süreçleri önemlidir. Gelecekteki araştırmalar, bu yaklaşımın uzun vadeli etkilerini karşılaştırmalı çalışmalar yoluyla inceleyebilir ve öğrencilerin özen kapasitesini ve eleştirel düşünme becerilerini değerlendirmeye yönelik ölçme araçları geliştirebilir. Bu çalışma, kapsayıcı, pratik ve bütüncül yaklaşımıyla, özen odaklı, etik ve entelektüel olarak teşvik edici bir öğrenme ortamını destekleyen bir çerçeve sunarak literatüre katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation explores the integration of Nel Noddings's care ethics theory with critical thinking in education, aiming to create a holistic and effective educational framework. It emphasizes nurturing individuals who are relationally capable, intellectually and morally grounded, and able to make empathetic and ethical decisions. The study highlights the importance of understanding the whole nature of human beings to guide teacher-learner relations based on dialogue and to adopt needs-oriented teaching approaches. According to this study's findings, combining care ethics with critical thinking enhances cognitive, psychological, and social skills. Cognitive skills, in this study, mean critical thinking skills. Psychological skills have been concluded to include autonomy, resilience, and lifelong learning motivation. Finally, social skills involve cooperation, communication, and civic engagement. This integrated approach is considered to prepare learners to handle real-world challenges and contribute positively to society. The study provides practical recommendations for stakeholders. Policymakers should design interdisciplinary curricula, reconsider the concept of educational equity, and support continuous improvement. Faculties of education should prepare future teachers to promote caring relations and critical thinking and adopt interdisciplinary approaches. They may also offer continuous professional development. Schools and teachers, accordingly, should create supportive, inclusive environments. One way is to integrate real-life issues into the curriculum and support collaboration. Continuous reflection and feedback are essential to aligning educational practices with integrating care ethics and critical thinking. Future research may need to explore the long-term effects of this approach through comparative studies and to develop assessment tools to understand the process and improvement of learners' capacity to care and think critically. The study has contributed to literature with its comprehensive, practical, and inclusive approach, which provides a framework to support a caring, ethical, and intellectually stimulating learner environment.