Karaciğer sirozu olan hastalarda adrenal yetmezlik tanısında tükürük kortizol kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of salivary cortisol utilisation in the diagnosis of adrenal insufficiency in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 941889
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Serum kortizolünün çoğu proteinlere bağlıdır. Adrenal yetmezliğin tanısında kullanılan serum kortizol ölçümü bu nedenle protein bağımlı bir yöntemdir. Dolayısıyla karaciğer sirozu gibi hipoproteinemisi olan hastalarda adrenal yetmezliğin olduğundan fazla tanı aldığı düşünülmektedir. Bundan dolayı siroz hastalarında, adrenal yetmezlik tanısında serbest kortizol kullanılması önerilmektedir. Serbest kortizol plazmadan difüzyon yoluyla tükürüğe geçtiğinden, tükürük kortizol değeri proteinden bağımsız serbest kortizol değerini yansıtmaktadır. Bu çalışmada, sağlıklı bireyler ile siroz hastalarının ve adrenal yetmezlik tanısı olan siroz hastaları ile adrenal yetmezlik tanısı almayan siroz hastalarının serum kortizol ve tükürük kortizol değerlerinin karşılaştırılmasını ve adrenal yetmezliğin karaciğer hastalığının şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 58 siroz hastası ve 42 sağlıklı gönüllüden oluşan gözlemsel kesitsel bir çalışmadır. Her iki grubun sabah bazal serum kortizol ve tükürük kortizol değerleri ölçüldü. Sabah kortizol değeri
Özet (Çeviri)
AIM: Most of the serum cortisol is protein-bound. Serum cortisol measurement that is used for the diagnosis of adrenal insufficiency is therefore a protein dependent method. Hence, it is thought that adrenal insufficiency is over diagnosed in hypoproteinemic patients such as liver cirrhosis. To this respect, the use of free cortisol is recommended in the diagnosis of adrenal insufficiency in cirrhosis patients. As the free cortisol passes from plasma to saliva by diffusion, salivary cortisol value reflects the protein-independent free cortisol value. In this study, we aimed to compare the serum cortisol and salivary cortisol values of healthy individuals with cirrhosis patients, cirrhosis patients with adrenal insufficiency diagnosis and cirrhosis patients without adrenal insufficiency diagnosis and to evaluate the association of the adrenal insufficiency with the liver diseases severity. MATERIALS AND METHODS: The study was a cross-sectional study consisting of 58 cirrhosis patients and 42 healthy volunteers. Morning basal serum and salivary cortisol values of both groups were evaluated. Low dose short Synacthen test (LD-SST) was applied to the cirrhosis patients whose morning serum cortisol was < 18µg/dL. Peak serum cortisol values after 30 and 60 minutes following LD-SST were measured. Adrenal insufficiency was ruled out in the cirrhosis group whose morning serum cortisol or peak cortisol was ≥18 µg/dL. Then, the basal serum cortisol and salivary cortisol values of the groups were compared. Child Pugh classification was used to determine the severity of liver cirrhosis. RESULTS: Frequency of the adrenal insufficiency was found as 36.2% in the liver cirrhosis group. Significant difference was observed between the serum cortisol (p: