Sirotik hastalardaki adrenal korteks yetersizliğinin hepatosellüler yetersizlik veya portal hipertansiyon ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship of hepatocellular failure or portal hypertension between adrenal failure in cirrhotic patients
  1. Tez No: 369991
  2. Yazar: ERKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve amaç: Siroz, hepatosit hasarına bağlı olarak ortaya çıkan, kronik ve çoğu kez ilerleyici bir karaciğer hastalığıdır. Klinikte hepatosellüler yetersizlik ve portal hipertansiyon bulguları ile seyreden, ölümcül bir hastalıktır. Adrenal yetersizlik (AY), adrenal korteksten glukokortikoid ve mineralokortikoidlerin yeterli salınamaması ile oluşan klinik tablodur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, AY akut karaciğer yetersizlikli vakalarda tanımlanmıştır. Dekompanse sirotik hastalarda da olabileceği belirtilmektedir ancak tanı testleri ve referans değerlerinin farklılığından dolayı farklı sonuçlar ortaya konulmaktadır. Kompanse sirotik ve non-sirotik portal hipertansiyonlu hastalardaki sıklığı net olarak bilinmemektedir. Patogenezi de tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızın amacı; AY' nin sirotik ve non-sirotik portal hipertansiyonlu hastalardaki sıklığını tespit etmek, ayrıca bu klinik tablonun hepatosellüler hasar ve portal hipertansiyon ile ilişkisini incelemektir. Materyal ve metod: Çalışmaya; 61 sirotik (22' si Child A, 20' si Child B, 19' u Child C evresinde), 21 non-sirotik portal hipertansiyon olgusu ve kontrol grubu olarak 21 sağlıklı kontrol alınmıştır. Siroz ve non-sirotik portal hipertansiyon olgularının tanısı klinik, laboratuvar, görüntüleme veya patolojik olarak konulmuştur. Siroz evrelemesi için düzeltilmiş Child-Pugh sınıflaması kullanılmıştır. Adrenal korteks fonksiyonları değerlendirilmesi, sabah saat 8 ve 9 arasında bazal serum total kortizolü, 1 µg sentetik ACTH ile“Synacten”uygulaması sonrası 30. ve 60. dakikalarda serum total kortizol düzeyi, 24 saatlik idrarda serbest kortizol düzeyi bakılarak tespit edilmiştir. Serum total kortizol değerinin 18 µg/dl olmaması AY olarak tanımlanmıştır. 24 saatlik idrarda serbest kortizol değeri referans aralığının alt sınırı olan
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Cirrhosis is a chronic and mostly progressive liver disease which is observed because of the damage of hepatocytes. It is a fatal disease with the clinical symptoms of hepatocellular insufficiency and of portal hypertension. Adrenal insufficiency is a clinical phenomenon which is observed in the case of insufficient secretion of glucocorticoid and mineralocorticoid from adrenal cortex. In recent studies, adrenal insufficiency was observed frequently in the acute liver failure patients. Observed in decompensated cirrhosis patients but various types of diagnosis tests and different reference values result in numerous consequences. The frequency in compensated cirrhosis patients and non-cirrhotic portal hypertension patients is unknown. Moreover, pathogenesis of the disease has not been enlightened yet. The aim of this study are the investigation of the frequency of adrenal insufficiency in compensated cirrhotic patients and non-cirrhotic portal hypertension patients and investigation of the relation with both hepatocellular damages and of portal hypertension. Materials and methods: In this study, 61 cirrhotic patients (22 patients in Child A, 20 patients in Child B, 19 patients in Child C stage), 21 non-cirrhotic portal hypertension patients and 21 healthy people as control group have been participated. Pathological diagnoses of cirrhosis and non-cirrhosis patients have been already determined with the means of biopsy, imaging techniques, clinical and laboratory research. For the categorization of cirrhosis, corrected Child-Pugh classification was used. Participants were investigated with baseline serum total cortisol and 30. and 60. minutes serum total cortisol levels after 1 µg synthetic ACTH and also free cortisol levels in the 24 hour urines of patients. Adrenal insufficiency is defined as serum total cortisol value 18 µg/dl after injection of 1 µg synthetic ACTH. 24 hr. urine free cortisol values evaluated according to