Bir traktör parçasının farklı ortamlarda frezelenmesinde en uygun kesme koşullarının crıtıc-vıkor yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the optimum cutting parameters in milling a tractor component in different environments using the critic-vikor method
- Tez No: 941928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF FEDAİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Talaş kaldırma işlemleri endüstriyel alanda en yaygın kullanılan üretim yöntemleri arasındadır. Kesme parametrelerinin optimizasyonu işlemin verimliliği ve ürün kalitesi üzerinde etkilidir. Sürdürülebilir yöntemlerden biri olan minimum miktarda yağlama (MMY) işlemi çevre dostu bir yaklaşım olup, kullanılan yağ miktarını çok düşük oranlara indirmektedir. Bu çalışmada, AISI 1040 çeliği ile bu çelikten dövme yöntemiyle üretilmiş olan traktör direksiyon kolunun kuru ve MMY ortamlarında frezeleme işleminde işlenebilirliği incelenmiştir. 0,1, 0,15 ve 0,2 mm/diş ve 150, 200 ve 250 m/dk olmak üzere 3'er farklı ilerleme ve kesme hızları kullanılarak 36 koşulda frezeleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bütün koşullarda 1 mm kesme derinliği sabit tutulmuştur ve kesme sıvısı olarak da saf ve doğal yer fıstığı yağı kullanılmıştır. Frezeleme işleminde yüzey pürüzlülüğü, titreşim, ses, sıcaklık ve güç ölçümleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonunda, MMY ortamında elde edilen işlenebilirliğin kuru ortama göre daha iyi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, CRITIC yöntemiyle kriter ağırlıkları yüzey pürüzlülüğü, titreşim, ses, sıcaklık ve güç için sırasıyla 0,3636, 0,1478, 0,2377, 0,1329 ve 0,1178 olarak hesaplanmıştır. Sonrasında, VIKOR yöntemiyle çok yanıtlı optimizasyon uygulanmıştır. En iyi işlenebilirlik değerleri ise 28. deney koşulu olan dövme malzemesinde, MMY ortamında, 0,1 mm/diş ilerlemede ve 150 m/dk kesme hızında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chip removal processes are among the most widely used production methods in the industrial field. Optimization of cutting parameters impacts process efficiency and product quality. As one of the sustainable methods, the minimum quantity lubrication (MQL) process is an environmentally friendly approach and reduces the amount of oil used to very low rates. In this study, the machinability of AISI 1040 steel and a tractor steering arm forged from this steel was investigated in the milling process in dry and MQL environments. Milling operations were carried out in 36 conditions using three different feeds and cutting speeds of 0.1, 0.15 and 0.2 mm/tooth and 150, 200 and 250 m/min. A cutting depth of 1 mm was kept constant in all conditions, and pure and natural peanut oil was used as the cutting fluid. The surface roughness, vibration, sound, temperature and power measurements were made during the milling process. At the end of the study, it was determined that the machinability obtained in the MQL environment was better than in the dry environment. In addition, the criteria weights for surface roughness, vibration, noise, temperature and power were calculated as 0.3636, 0.1478, 0.2377, 0.1329 and 0.1178, respectively, using the CRITIC method. Then, multi-response optimization was applied using the VIKOR method. The best machinability values were obtained in the 28th experimental condition, which is forging material, in the MQL environment at 0.1 mm/tooth feed and 150 m/min cutting speed.