Paletli arazi taşıtlarının performanslarının belirlenmesi
Determining performances of tracked off-road vehicles
  1. Tez No: 104137
  2. Yazar: CEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
PALETLİ ARAZİ TAŞITLARININ PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ ÖZET Modern bir toplumda kara taşıtlarının önemli bir yeri vardır. Yolcuların ve ürünlerin yol taşıtlarıyla taşınması yaşantımızın önemli bir parçasını teşkil eder. Ancak tarım, inşaat, madencilik gibi alanlarda çalışan geniş bir insan kesimi özel olarak hazırlanmamış arazide hareket eden arazi taşıtlarını kullanmaktadırlar. Arazi taşıtları dizaynındaki sistematik çalışmalar II.Dünya Savaşı'ndan itibaren geniş ilgi görmüştür. İlk bölüm arazi taşıtlarının önemini ve bu konuda yapılan çalışmaların tarihçesini anlatmaktadır. İkinci bölümün konusu“terramekanik”tir. Bir arazi taşıtının çalıştığı çevreye(araziye) bağlı olarak performansının incelenmesi terramekanik olarak bilinmektedir. Arazi taşıtları, farklı davranışlar gösteren çeşitli tipteki arazilerle karşılaşabilirler. Arazinin özellikleri arazi taşıtının hareketini sınırlar. Arazi taşıtlarının gelişimi ve dizaynı için, arazinin mekanik özellikleri ve uygulanan yüke karşı tepkisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu bölümde arazinin davranışının ölçümü ve değerlendirmesi ile paletli araç performansının parametrik analiz yöntemleri tartışılır. Palet ve tekerlek arazi taşıtlarının iki temel formunu teşkil eder Ûzel olarak hazırlanmamış bir arazi üzerinde hareket eden palet ve tekerleğin mekaniği hakkındaki çalışmaların amacı, dizayn parametrelerine ve arazi karakteristiklerine bağlı olarak araç performanslarının belirlenmesi için güvenilir metodlar oluşturmaktır. Palet sisteminin performansının belirlenmesi için geliştirilen metodların en eskilerinden bir tanesi Bekker tarafından geliştirilen metoddur. Bu metodda, paletin araziye rijit temas ettiği varsayılmıştır. Basınç-batış ve kesme gerilimi-kesme yerdeğiştirmesi ilişkileri kullanılarak paletin batma miktarı, hareket direnci, itme- kayma ilişkisi ve maksimum çekişi hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde arazi taşıtlarının performans özellikleri ele alınmaktadır. Arazi taşıtlannın fonksiyonel işlevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli olan performans özelliklerini belirlemek üzere farklı kriterler oluşturulmuştur. Mesela traktörler için öncelikle çekme performansı önemlidir ve çekme kuvvetinin araç ağırlığına oranıyla, çekme gücüyle ve çekme verimiyle tanımlanabilir. Bu bölümde bir arazi taşıtının çekme performansı ve yakıt ekonomisi anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde model olarak bir traktör seçilerek performans özellikleri belirlenmektedir. Bazı performans parametreleri değiştirilerek arazi taşıtının performans özellikleri üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Performans özelliklerindeki değişimlerin kolaylıkla görülebilmesi için sonuçlar grafikler yardımıyla anlatılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
DETERMINING PERFORMANCES OF TRACKED OFF-ROAD VEHICLES SUMMARY In a modern society ground vehicles which are supported by the ground have an important role. Transporting passengers and goods by road vehicles constitues a significant part in our life. But a wide range of human endeavors in such fields as agriculture, construction, mining use off-road vehicles over unprepared terrain. Systematic studies of the design of off-road vehicles, have attracted considerable interest since World War II. First section describes the importance and the history of the studies about off-road vehicles. The second section has a subject called as“terramechanics”. The study of the performance of an off-road vehicle in relation to its operating environment (the terrain) has known as“terramechanics”. In off-road operations, various types of terrain with differing behaviour may be encountered. The properties of terrain impose limitations to the mobility of off-road vehicles. A knowledge of the mechanical properties of the terrain and its response to vehicular loading is essential to the proper development and design of off-road vehicles. In this section the measurement and characterization of the behaviour of the terrain and the methods for parametric analysis of tracked vehicle performance will be discussed. The track and the wheel constitute two basic forms for off-road vehicles. The objective of studying mechanics of the track and of the wheel over unprepared terrain is to establish reliable methods for predicting off-road vehicles performance in relation to their design parameters and terrain characteristics. One of the earlier methods for parametric analysis of track system performance was developed by Bekker. In this method, it is assumed that the track in contact with the terrain is similar to rigid footing. Making use of the pressure-sinkage and shear stress-shear displacement relationships track sinkage, motion resistance, thrust-slip relationship and the maximum traction of a track are determined. In the third section the performance characteristics of off-road vehicles will be discussed. Depending on the functional requirements, diferent criteria are employed to evaluate the performance characteristics of various types of off-road vehicle. For example, the drawbar performance has a primer importance for tractors and it may be characterized by the ratio of drawbar pull to vehicle weight, drawbar horsepower, and drawbar efficiency. In this section the drawbar performance and fuel economy of an off-road vehicle will be discussed. A tracked tractor will be chosen as a model and the performance characteristics of this vehicle is predicted in the fourth section. Some of the vehicle parameters will be changed and their effect to the performance characteristics of off-road vehicles is discussed. The change of performance characteristics are given by graphics for easy to understand.