Avrupa'daki örneklerden hareketle Türkiye'de endüstriyel tasarım müzelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of industrial design museums in Turkey based on examples in Europe
- Tez No: 941977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FERUDUN ÖZGÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanayi Devrimi'nin bir sonucu olarak ortaya çıkan endüstriyel tasarım kültürü, günlük hayatın hemen her noktasına yayılmıştır. 20. yy. başlarında sanat ve tasarım akımlarının etkisiyle şekillenen endüstriyel tasarımın, tam adını alması ve yaygınlaşması 20. yy. ikinci yarısından sonra mümkün olmuştur. Endüstriyel tasarım, günlük hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra ülkelerin farklı alanlarda gelişmelerini de sağlamıştır. Bu çalışmada endüstriyel tasarımın tarihsel ve kültürel gelişimine odaklanılmış, Sanayi Devrimi'nden günümüze kadar geçirdiği değişimlerden bahsedilmiştir. Çalışma kapsamında müzelerin eğitici yönü ele alınarak endüstriyel tasarımın yaygınlaşmasındaki katkıları incelenmiştir. Çalışma da Avrupa'nın önde gelen tasarım müzeleri olan Victoria & Albert Müzesi, the Design Museum, Vitra Tasarım Müzesi, Bauhaus-Archiv, Gent Tasarım Müzesi, Danimarka Tasarım Müzesi ve Designmuseo örnekleri incelenmiş, bu müzelerin ülkelerine ve ülkelerinde gelişen endüstriyel tasarım anlayışlarına katkıları belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada endüstriyel tasarımın Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'ndeki yeri araştırılmış, ülkenin gelişimi ve kalkınması için ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir. Türkiye'de var olan tasarım müzeleri araştırılmış, tasarıma yaklaşımları tartışılmış ve bulunan sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de bir endüstriyel tasarım müzesi ihtiyacı bulunduğu sonucuna varılmıştır. Var olan örnekler üzerinden Türkiye'de kurulacak bir endüstriyel tasarım müzesinin sahip olması gereken özellikler belirlenmiş ve bu yolda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial design, which emerged as a result of the Industrial Revolution, has spread to nearly every aspect of daily life. Although shaped by the influence of art and design movements in the early 20th century, industrial design only gained its full identity and became widespread in the second half of the century. In addition to facilitating everyday life, industrial design has contributed to the development of countries in various fields. This study focuses on the historical and cultural development of industrial design, outlining the transformations it has undergone from the Industrial Revolution to the present day. The educational role of museums is addressed within the scope of the study, and their contributions to the dissemination of industrial design are examined. Prominent European design museums—including the Victoria & Albert Museum, the Design Museum, the Vitra Design Museum, the Bauhaus-Archiv, the Design Museum Gent, the Designmuseum Danmark, and Designmuseo—are analysed to assess their impact on both their countries and the development of industrial design within them. Moreover, the study investigates the role of industrial design during the Ottoman and Republican periods, evaluating the implications of its development for the country's growth and modernization. Existing design museums in Turkey are examined, and their approaches to design are discussed. Based on the findings, it is concluded that there is a need for an industrial design museum in Turkey. Drawing from existing international examples, the essential features of such a museum are identified, and recommendations are offered for its establishment.