Hüseyin Şükrü Baban'ın hayatı, fikirleri ve siyasi faaliyetleri (1888-1980)
Hüseyin Şükrü Baban's life, ideas and political activities (1888-1980)
  1. Tez No: 941988
  2. Yazar: ENES ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Hüseyin Şükrü Baban, 1888-1980 yılları arasında yaşamış gazeteci, bürokrat ve akademisyendir. Mensubu olduğu Baban aşireti, Kuzey Irak bölgesinin önemli hanedanlarından ve son dönem Osmanlı cemiyet hayatının önde gelen ailelerindendir. Galatasaray Lisesi ve Paris Hukuk Fakültesinde aldığı eğitimin ardından memuriyet hayatına başlayan H. Şükrü Baban, özellikle Mısır Fevkalade Komiserliğinde ve Brest-Litovsk heyeti içinde önemli bürokratik görevlere atanmıştır. Ayrıca memuriyetin yanında gazetecilikle de uğraşarak Tanin, Tercüman-ı Hakikat ve Alemdar gazetelerinde makaleler kaleme almıştır. Mütareke döneminde Tercüman-ı Hakikat gazetesinin başyazarı olmuş ve memuriyetten tamamen ayrılmıştır. Bu dönemde siyasi faaliyetlerde de bulunan Baban, Kürdistan Teali Cemiyeti'nin genel sekreterliğini yapmıştır. Cumhuriyet döneminde daha çok akademisyen kimliğiyle tanınan Hüseyin Şükrü Baban, İstanbul Üniversitesi bünyesinde görev yaparak İktisat alanında ordinaryüs profesörlüğe kadar yükselmiştir. Akademik hayatının yanı sıra basından kopmayarak çeşitli gazetelere yazılar yazan Baban, bu dönemde siyasi hareketlerden uzak durmaya çalışmıştır. İkdam, Yeni Sabah ve Tercüman gibi gazetelerde iç siyasetten bağımsız, ekonomi ya da dış politika ağırlıklı makaleler kaleme alan Baban, hem akademik kariyeri hem de gazeteci kimliğiyle Türk fikir hayatında yer edinen önemli aydınlardan birisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Şükrü Baban was a journalist, bureaucrat and academic who lived between 1888-1980. The Baban tribe, of which he was a member, was one of the important dynasties of the Northern Iraq region and one of the leading families of late Ottoman social life. Having started his civil service career after completing his education at Galatasaray High School and Paris Institute of Political Studies, H. Şükrü Baban was appointed to important bureaucratic positions, particularly within the Egyptian Extraordinary Commission and the Brest-Litovsk Delegation. In addition to his civil service, he also worked as a journalist and wrote articles in the Tanin, Tercüman-ı Hakikat and Alemdar newspapers. During the The Armistice's Period of Mudros, he became the editor-in-chief of the Tercüman-ı Hakikat newspaper and completely left the civil service. Baban, who was also involved in political activities during this period, served as the general secretary of the Kurdistan Forward Society. Hüseyin Şükrü Baban, who was better known as an academician during the Republican Era, worked at Istanbul University and rose to the rank of distinguished professor in the field of Economics. In addition to his academic life, Baban, who did not break away from the press and wrote articles for various newspapers and tried to stay away from political movements during this period. Staying away from domestic politics and writing articles on economic or foreign policy in newspapers such as İkdam, Yeni Sabah and Tercüman, Baban became one of the important intellectuals who gained a place in Turkish intellectual life with both his academic career and his journalistic identity.