Şîa mezhebinde tarihsel ve güncel olgularıyla meddâhlık makamı
The authority of meddah in the Shia sect with its historical anda current facts
- Tez No: 942010
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
İslam dininin ana mezheplerinden biri olan Şiâ mezhebinin daha iyi öğrenilip anlaşılması elzem bir husustur. Şiâ mezhebinin kitabi kaynaklarıyla beraber toplumsal yansıması olan şifahi da kaynakları bulunmaktadır. Bu şifahi kaynakların uygulama alanlarından biri olan merasimler ise mezhebin kimliğini gösterme açısından büyük bir öneme sahiptir. Toplumsal olarak icra edilen merasimlerin başrolünde bulunan isimler meddâhlardır. Meddâhlar büyük kitleleri yönlendirmede etkin bir durumda olmakla beraber Şiâ mezhebinin geçmişini bugüne bağlama noktasında da adeta köprü vazifesi görmektedirler. Bundan dolayı Şiâ mezhebi özelinde olmak üzere meddâhlık makamının daha iyi öğrenilmesi ve İslam mezhepler tarihi açısından etkisinin bilinmesi önemlidir. Birçok farklı kaynaktan faydalanılarak hazırlanan bu çalışmanın mezhepler üstü bir yaklaşım ile meddâhlığın karanlıkta kalmış her alanının aydınlatılmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda çok yönlü olarak ele alınan bu konun Şiî ve Sünni kaynaklarca nasıl değerlendirildiği, tarih boyunca etkilerinin hangi boyutlarda olduğu da incelenerek çalışmaya eklenmiştir. Çalışmamız meddâhlık makamının dünü, bugünü ve yarını ile beraber olgular düzleminde yapılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is essential to learn and understand the Shia sect, which is one of the main sects of Islam. Along with the book sources of the Shia sect, there are spiritual sources that have a social reflection. Ceremonies, which are one of the application areas of these spiritual sources, are of great importance in terms of showing the identity of the sect. The names that play the leading role in the ceremonies performed socially are the meddâhs. Although the maddahs are in an effective position in directing the masses, they also act as a bridge at the point of connecting the past of the Shia sect to the present. For this reason, it is important to learn the office of maddah, especially in the Shia sect, better and to know its effect in terms of the history of Islamic sects. This study, which has been prepared by making use of many different sources, aims to illuminate every area of maddah that has remained in the dark with a supra-sectarian approach. At the same time, how this subject, which is handled in a multifaceted way, is evaluated by Shiite and Sunni sources, and the extent of its effects throughout history has been examined and added to the study. Our study has been prepared by making it on the plane of facts together with the past, present and future of the maddah.