Türkiye'de tekstil ihracatında kredi hacmine yönelik kamusal politikaların analizi
Analysis of public policies towards credit volume for textile exports in Turkiye
  1. Tez No: 942011
  2. Yazar: ÖZAL MURAT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küresel anlamda tekstil sektörüne olan ihtiyaç, nüfusun artması ile beraber gün geçtikçe artmaktadır. Diğer yandan küresel ekonomik sistemin dinamik ve dalgalı yapısı, dünya çapında mal ve hizmet talebini sürekli olarak yukarı çekerken, sektörler arasındaki rekabeti de derinleştirmektedir. Bu durum, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomide rekabet edebilmeleri ve ekonomik büyümeyi sürdürülebilir kılabilmeleri için ihracat odaklı stratejilere daha fazla önem vermesine neden olmaktadır. Bu kapsamda, Tekstil sektörü de, Türkiye'nin toplam ihracatında önemli bir paya sahip olması, istihdam yaratma potansiyeli, tarihsel ve yapısal önemiyle ihracata dayalı büyüme stratejisinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ancak, küresel piyasalardaki rekabetçi yapısıyla dikkat çeken bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler, üretim ve ihracat süreçlerinde finansmana erişimde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Sektördeki ihracatçı işletmelerin sürdürülebilir rekabet gücünü koruyabilmesi için kamu destekli kredi politikalarının ve teşvik mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanımı, bu zorlukların aşılması noktasında oldukça önem arzetmektedir. Söz konusu ihracatı teşvik uygulamaları sayesinde, modern teknolojilere yatırım yapmak ve rekabet güçlerini korumak isteyen ihracatçı işletmelerin uygun finansman kaynaklarına erişimi, aynı zamanda kapasitelerini genişletmesine ve kalite standartlarını yükseltmesine imkân sağlamaktadır. Böylece, tekstil sektörünün küresel pazarlardaki payı büyürken, döviz gelirleri artmakta ve ülke ekonomileri güç kazanmaktadır. Mevcut araştırma, Türkiye'nin ihracat odaklı büyüme stratejisi çerçevesinde kredi olanaklarının ihracatı desteklemedeki rolünü, tekstil sektörü üzerinden incelemektedir. Bu kapsamda; 2005 Ocak – 2023 Aralık dönemlerine ait aylık zaman serileri kullanılarak Türkiye'de tekstil sektörü toplam nakdi kredi hacminin tekstil ihracatı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın verilerinin toplanmasında raslantısal olmayan örnekleme yöntemlerinden“Gelişigüzel Örnekleme Tekniği”tercih edilmiştir. Tekstil sektörü toplam nakdi kredi hacmi değişkenine ilişkin araştırma verileri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu veri tabanından; tekstil ihracatı değişkenine ait araştırma verileri ise Türkiye İstatistik Kurumu veri tabanından elde edilmiştir. Araştırma verileri, EViews 9 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak, zaman serilerine yönelik dağılım grafikleri ile tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Daha sonra, zaman serilerinin durağan olup olmadığını belirlemek için birim kök testleri uygulanmıştır. Son olarak, nedensellik ilişkisini test etmek amacıyla VAR Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Analiz neticesinde, %10 anlamlılık düzeyinde tekstil sektörü toplam nakdi kredi hacminden tekstil ihracatına doğru bir nedensellik söz konusudur (p=0,0610). Bununla birlikte; %1, %5 ve %10 anlamlılık düzeyinde tekstil ihracatından da toplam nakdi kredi hacmine doğru bir nedensellik olduğu tespit edilmiştir (p=0,0014). Bu sonuç, değişkenler arasında çift yönlü bir nedensellik olduğunun göstergesidir. Varyans ayrıştırması sonuçlarına göre tesktil ihracatındaki hata varyansının önemli bir kısmı (%97,21) kendisi tarafından açıklanırken; tekstil sektörü toplam nakdi kredi hacmi ise %2,79'unu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The global demand for the textile sector continues to increase day by day, in parallel with population growth. On the other hand, the dynamic and fluctuating structure of the global economic system continuously pushes global demand for goods and services upward, while also deepening competition among sectors. This situation has led developing countries—especially Türkiye—to place greater emphasis on export-oriented strategies in order to remain competitive in the global economy and ensure sustainable economic growth. In this context, the textile sector constitutes one of the cornerstones of Türkiye's export-based growth strategy, due to its significant share in total exports, its employment potential, and its historical and structural importance. However, businesses operating in this highly competitive global sector face various challenges in accessing finance during production and export processes. To overcome these challenges, the effective use of publicly supported credit policies and incentive mechanisms is crucial for maintaining the sustainable competitiveness of export-oriented firms in the sector. Thanks to these export promotion practices, businesses that aim to invest in modern technologies and preserve their competitive edge can access appropriate financing sources, which also enables them to expand their capacity and raise quality standards. Consequently, as the textile sector's share in global markets grows, foreign exchange earnings increase, and national economies are strengthened. The current research examines the role of credit facilities in supporting exports within the framework of Türkiye's export-oriented growth strategy, focusing specifically on the textile sector. In this context, the study analyzes the effect of the total cash loan volume of Türkiye's textile sector on textile exports using monthly time series data from January 2005 to December 2023. The research employed the Accidental Sampling Technique, a non-random sampling method, to collect data. Information regarding the textile sector's total cash loan volume was obtained from the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) database, while data on textile exports was sourced from the Turkish Statistical Institute (TURKSTAT) databases. The research data were analyzed using the EViews 9 statistical package program. First, distribution graphs and descriptive statistics for the time series were examined. Next, unit root tests were applied to determine whether the time series were stationary. Finally, the VAR Granger causality test was conducted to assess the causality relationship. As a result of the analysis, there is a causality from the total cash credit volume of the textile sector to textile exports at a significance level of 10% (p=0.0610). However, it was determined that there is a causality from textile exports to total cash credit volume at 1%, 5% and 10% significance levels (p=0.0014). This result is an indication of a two-way causality between the variables. According to the variance decomposition results, a significant portion of the error variance in textile exports (97.21%) is explained by itself, while the total cash credit volume of the textile sector explains 2.79%.