El-Mirsâd dergisi'nin 12-22. sayıları: İnceleme-metin
The 12th to 22nd issues of the journal al-Mirsād: Analysis-text
- Tez No: 951601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYÇİÇEĞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Osmanlı Devleti'nin son döneminde yayın hayatına başlayan ve 22 sayı neşredilen el-Mirsâd dergisi İslâmî çizgide neşriyat yapan ve kendisini İslâm'ın menfaatlerine hâdim olarak tanımlayan süreli bir yayındır. İslâm tarihi, tefsir, tasavvuf, edebiyat, ziraat gibi çeşitli konularda içerik sunmasına rağmen, yazar kadrosu açısından ise sınırlıdır. Derginin başyazarı Dağıstan'dan Osmanlı memleketine göç eden bir Nakşibendi şeyhi olan Ahmed Hüsâmeddin Efendi'dir. Kendisinin Arapça kaleme aldığı bazı eserler Türkçeye tercüme edilerek dergide yayınlanmıştır. Bu çalışma, el-Mirsâd dergisinin 12-22. sayılarının içerik analizini ve hafif transkripsiyon metnini kapsamaktadır. Öncelikle Osmanlı Devleti'ndeki süreli yayın geleneği ele alınarak el-Mirsâd dergisinin tarihin akışı içerisindeki yeri belirlenmiş, sonrasında ise derginin muhtevâ özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ilgili sayılar, derginin sayfa düzenine bağlı kalınarak Latin harflerine aktarılmıştır. Bu bağlamda el-Mirsâd dergisinin daha önce tetkik edilmeyen sayıları incelenmiş, Türk matbuat tarihindeki ve İslâmî neşriyat geleneğindeki yeri ortaya konmuştur. Çalışmanın, İslâmî süreli yayınlar ve Türk İslâm Edebiyatı alanlarında ileride yapılacak olan akademik araştırmalara katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Al-Mirsād, a periodical that began publication during the final years of the Ottoman Empire and released a total of 22 issues, was a journal with an Islamic orientation, describing itself as a publication devoted to serving the interests of Islam. Although it offered content on a variety of topics such as Islamic history, tafsīr (Qur'anic exegesis), Sufism, literature, and agriculture, its circle of contributors remained limited. The chief editor of the journal was Ahmad Husām al-Dīn Efendi, a Naqshbandi sheikh who had emigrated from Dagestan to Ottoman territories. Some of his Arabic works were translated into Turkish and published in the journal. This study comprises a content analysis and a light transcription of issues 12 through 22 of al-Mirsād. It begins by addressing the tradition of periodical publication within the Ottoman Empire and situates al-Mirsād within this historical context. Subsequently, the thematic and structural characteristics of the journal are examined. In the final section, the relevant issues are transcribed into the Latin alphabet, preserving the original layout of the journal. In this regard, previously unexamined issues of al-Mirsād are analyzed, thereby elucidating its place within the history of Turkish press and the tradition of Islamic publications. This study aims to contribute to future academic research in the fields of Islamic periodicals and Turkish Islamic literature.