Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sessiz istifa tutumlarının incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Examination of physical education and sport teachers' attitudes towards silent resignation (Erzurum province example)
- Tez No: 942042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapan bireylerin sessiz istifa tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Erzurum ilinde görev yapan 86'sı erkek 65'i kadın olmak üzere toplam 151 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, Google formlar aracılığıyla internet üzerinden toplanmıştır. Katılımcılara Karaşın ve Öztırak (2023) tarafından geliştirilen“Sessiz İstifa Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Sessiz istifa tutum ölçeği; kişisel düşünce, olumlu tutum ve mobbing algısı olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Katılımcıların verdikleri cevaplara göre dağılımlarının normal olup olmadığını belirlemek için Shapiro-Wilk testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the silent resignation attitudes of individuals working as Physical Education Teachers according to various variables. Materials and Methods: The population of the research consists of physical education teachers working in primary and secondary schools. The sample consists of a total of 151 physical education teachers, 86 of whom are men and 65 of whom are women, working in Erzurum. Data was collected online via Google forms. The“Silent Resignation Attitude Scale”developed by Karaşın and Öztırak (2023) was used for the participants. Silent resignation attitude scale; It consists of three parts: personal opinion, positive attitude and mobbing perception. Shapiro-Wilk test was performed to determine whether the distributions were normal according to the answers given by the participants.