Arap Baharı'nın Suudi Arabistan dış politikasına etkileri
- Tez No: 942235
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAŞAR HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Suudi Arabistan petrol rezervleri ve İslam dünyasının kutsal topraklarına ev sahipliği yapması nedeniyle Ortadoğu jeopolitiğinde önemli bir ülke konumundadır. 1932 yılından günümüze ABD'nin bölgedeki önemli müttefiklerinden birisi olan Suudi Arabistan, petrol gelirleri sayesinde dünyanın önde gelen ekonomilerinden birisidir. Rejimin korunması, petrol üretiminin güvenliği ve nakil hatlarının korunması, Arap meselelerine sahip çıkma, 1979 İran İslam Devrimi ile birlikte bölgede Şiilik kimliğini ön planda tutarak bölgesel liderliğe oynama gayreti gösteren İran'ı dengeleme ve bölgede pasif bir konuma getirme, Suudi Arabistan için önemli dış politika alanları olmuştur. 2010 yılından başlayarak tüm Ortadoğu bölgesinde domino etkisi şeklinde yaşanan ve bölge halklarının demokrasi, adalet, özgürlük istemlerinin bir süre sonra bölgesel ve küresel güç mücadelesi ile başka bir yöne evrildiği Arap Baharı, birçok uzmana göre devam etmektedir ve sürecini henüz tamamlamamıştır. Buna karşılık şu anki durumda söz konusu sürecin kaotik bir hal aldığını da Suriye, Libya, Mısır gibi ülkelerdeki iç savaşlara ve darbelere bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Bölgede yaşanan bu süreçle beraber, radikal örgütlerin ortaya çıkışı, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin gelişmesi, İran'ın bölgede etkinliğinin artması ve küresel güçlerin bölge politikaları, Suudi Arabistan'ın dış politikasını etkilemiştir. Arap Baharı süreci; karar alma süreçlerinden uygulamalara, güvenlik ve savunma harcamalarından iç politikadaki değişimlere, yeni dış politika söylem ve kimlik oluşturmasına kadar geniş çapta Suudi Arabistan üzerinde etkilere haiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
Saudi Arabia is a significant country in the geopolitics of Middle East region because of its oil reserves and sanctuary. Saudi Arabia, one of the key ally in the region of the US from 1932 to the present day, is one of the world's distinguished economies, along with its oil revenues. Saudi Arabia aims to stabilize the regime, to protect the security of oil production and the protection of transport lines, to defend the Arab cases, to balance the influence of Iran in the 1979 Iranian Islamic Revolution and to defeat Shiite cases in the region and to play a key role of regional leadership, It has been an important foreign policy for Arabia. Beginning in 2010, the process of continuing with the domino effect in the whole Middle East region and evolving in another direction with the democracy, justice, freedom demands, regional and global power struggle of the people of the region has become chaotic. Along with this process in the region, the emergence of radical organizations, the development of the Muslim Brotherhood Movement, the increasing impression of Iran in the Middle East and the regional politics of global powers have affected the foreign policy of the Kingdom of Saudi Arabia. From the decision-making process, from applications, security and defense spending, to changes in domestic politics, to new foreign policy discourse and identity creation, it has had an impact on Saudi Arabia.