Kalp pili takılan pediatrik aritmi hastalarında telerehabilitasyon ile egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite, egzersiz kapasitesi, kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of exercise training with telerehabilitation on physical activity, exercise capacity, muscle strength and quality of life in pediatric arrhythmia patients with pacemakers
  1. Tez No: 942237
  2. Yazar: SENA TEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Aritmi nedeniyle kalp pili takılan çocuklar, fiziksel inaktivite, egzersiz kapasitesinin ve yaşam kalitesinin azalması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Pediatrik popülasyonda kardiyak rehabilitasyon önerilmekle birlikte, telerehabilitasyon temelli grup egzersizlerinin etkililiğine yönelik bilimsel kanıtlar oldukça sınırlıdır. Bu randomize kontrollü çalışma, kalp pili takılan pediatrik aritmi hastalarında sekiz haftalık video konferans yöntemi ile yapılan grup egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz kapasitesi, kas kuvveti, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 31 hasta dahil edilmiştir. Egzersiz grubuna video konferans ile haftada üç gün, fizyoterapist eşliğinde yapılandırılmış egzersiz eğitimi sunulmuştur. Kontrol grubu haftalık telefon aramaları ile takip edilmiştir. Katılımcıların değerlendirilmesi; fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz kapasitesi (Altı Dakika Yürüme Testi ve Kardiyopulmoner Egzersiz Testi), kas kuvveti (el kavrama kuvveti ve bir dakika otur-kalk testi), vücut kompozisyonu, arteryel sertlik ve yaşam kalitesi (Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği - PedsQL) parametreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre egzersiz grubunda maksimum oksijen tüketimi, yürüme mesafesi, kas kuvveti ve adım sayısı anlamlı olarak artmıştır. Vücut yağ oranı azalmış, kas kütlesi artmış, fiziksel aktiviteye yönelik olumsuz beklentiler azalmış ve yaşam kalitesinde, özellikle fiziksel sağlık alanında belirgin gelişmeler gözlenmiştir. Egzersiz protokolü katılımcılar tarafından iyi tolere edilmiş ve güvenli olarak değerlendirilmiştir. Tüm müdahale süreci boyunca advers bir duruma rastlanmamıştır. Bu sonuçlar, telerehabilitasyon yoluyla uygulanan grup egzersizi programlarının, pediatrik kardiyak rehabilitasyon kapsamında, kalp pili takılan çocuk hastalarda etkili, güvenli ve uygulanabilir bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Children with pacemakers due to arrhythmia may face challenges such as physical inactivity, reduced exercise capacity, and diminished quality of life. Although cardiac rehabilitation is recommended in the pediatric population, scientific evidence on the effectiveness of telerehabilitation-based group exercise programs remains limited. This randomized controlled trial aimed to evaluate the effects of an eight-week group exercise training delivered via videoconferencing on physical activity level, exercise capacity, muscle strength, body composition, and quality of life in pediatric arrhythmia patients with pacemakers. A total of 31 patients were included in the study. The exercise group participated in structured exercise sessions supervised by a physiotherapist three times per week via live video conferencing. The control group was followed up through weekly telephone calls. Assessments included physical activity level, exercise capacity (Six-Minute Walk Test and Cardiopulmonary Exercise Test), muscle strength (handgrip strength and one-minute sit-to-stand test), body composition, arterial stiffness, and quality of life using the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). The results showed significant improvements in the exercise group in terms of maximal oxygen consumption, walking distance, muscle strength, and daily step count. Fat mass decreased, muscle mass increased, negative expectations were reduced, and notable improvements were observed in quality of life, particularly in the physical health domain. The exercise protocol was well tolerated by the participants and deemed safe. No adverse events occurred throughout the intervention period. These findings indicate that group exercise programs delivered via telerehabilitation represent an effective, safe, and feasible approach within the scope of pediatric cardiac rehabilitation for children with pacemakers.