Antalya Havzası yeraltı suyu seviye değişiminin yapay zekâ yöntemleriyle incelenmesi
Examination of Antalya Basin groundwater level change with artificial intelligence methods
  1. Tez No: 942292
  2. Yazar: ERDEM ATÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeraltısuları, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin içme suyu ihtiyacını karşılayan ve tarımsal üretimin temelini oluşturan önemli doğal kaynaklardır. İklim değişikliği ve antropojenik faktörlerin etkisiyle, yeraltı su seviyelerinde küresel çapta ciddi düşüşler gözlemlenmektedir. Bu durum, su kaynaklarının sürdürülebilirliği ve gelecekteki su güvenliği açısından endişe verici bir tablo çizmektedir. Antalya havzası da bu küresel eğilimden etkilenmekte olup, bölgedeki yer altı su seviyeleri son yıllarda önemli ölçüde düşüş göstermiştir. Bu çalışma, Antalya havzasındaki gözlem kuyularının su seviyesi değişimlerini, Çita Optimizasyon Algoritması ile optimize edilmiş yapay sinir ağları kullanarak analiz etmektedir. Araştırma, 2008-2023 yılları arasındaki seviye ölçüm verilerini temel alarak, gelecek on yıllık su seviyesi tahminlerini yapmayı amaçlamaktadır. Çita Optimizasyon Algoritması ile elde edilen sonuçların değerlendirilebilmesi için model; Parçacık Sürü Optimizasyonu, Gri Kurt Optimizasyonu ve Simulated Annealing Algoritması ile optimize edilerek çalıştırılmış ve elde edilen değerlendirme ölçütleri karşılaştırılmıştır. Gri Kurt Optimizasyonu ile optimize edilerek çalıştırılan modelin en iyi ölçütlere ulaştığı Çita Optimizasyon Algoritmasının ise rekabetçi sonuçlar ortaya koyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Groundwater is a vital natural resource that supplies drinking water to approximately one-third of the world's population and forms the foundation of agricultural production. Due to the impacts of climate change and anthropogenic factors, significant declines in groundwater levels have been observed globally. This situation presents a concerning outlook for the sustainability of water resources and future water security. The Antalya basin is also affected by this global trend, with groundwater levels in the region showing a marked decrease in recent years. This study analyzes the changes in water levels of observation wells in the Antalya basin using artificial neural networks optimized with the Cheetah Optimization Algorithm. Based on water level measurement data from 2008 to 2023, the research aims to forecast groundwater levels for the next decade. To evaluate the results obtained with the Cheetah Optimization Algorithm, the model was also optimized and run using Particle Swarm Optimization, Grey Wolf Optimization, and the Simulated Annealing Algorithm, and the resulting performance metrics were compared. It was determined that the model optimized with Grey Wolf Optimization achieved the best performance metrics, while the Cheetah Optimization Algorithm produced competitive results.