Profesyonel güreşçilerde görme eğitiminin sportif performans üzerine etkileri
The effects of visual training on the athletic performance of professional wrestlers
  1. Tez No: 942327
  2. Yazar: MERT ŞABAN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı görme eğitiminin profesyonel güreşçilerde sportif performans ve propriyosepsiyon üzerinde etkilerini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaş arası 27 profesyonel grekoromen güreşçi dahil edildi. Sporcular görme eğitim grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. 8 haftalık görme eğitimi uygulamalı olarak birebir fizyoterapist tarafından verildi. Kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam etti. Çalışmanın başlangıcında, eğitimin 4. haftasında (orta dönem), 8. haftasında (son dönem) ve eğitimin bitiminden 4 hafta sonra (12. hafta), her iki gruba da performans ölçümleri uygulandı. Performans değerlendirmeleri; Güreşe Spesifik Mekik Koşu Testi, Squat ve Bench Press Maksimum Kuvvet Testi, The McGill Endurans Testi (fleksiyon, ekstansiyon ve lateral fleksiyon dayanıklılığı), Pro-Agility Çeviklik Testi, Stork (statik) Denge Testi, Y Balans (dinamik) Denge Testi (anterior, posterolateral ve posteromedial yönlerde) ile servikal bölgeye yönelik boyun Propriyosepsiyon testini (fleksiyon, ekstansiyon, sağ/sol lateral fleksiyon ve sağ/sol rotasyon) kapsadı. Bulgular: Görme eğitim grubundaki sporcular performans değerlendirmesi yapılan tüm testlerde zamanla istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdi. Ancak kontrol grubunda bu gelişme gözlenmedi. Özellikle, 8. ve 12.hafta ölçümlerinde görme eğitim grubunda önemli bir gelişme kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of vision training on sportive performance and proprioception in professional Greco-Roman wrestlers. Materials and Methods: A total of 27 professional Greco-Roman wrestlers aged between 18 and 35 years participated in the study. The athletes were divided into a visual training group and a control group. 8-week vision training was given practically by a physiotherapist. The control group continued their regular training regimen. Performance assessments were conducted for both groups at the beginning of the study, at the 4th week (mid-term), at the 8th week (end of training), and 4 weeks after the completion of the training program (12th week). The performance evaluations included the Wrestling-Specific Shuttle Run Test, Squat and Bench Press One Repetition Maximum (1RM) Strength Tests, the McGill Endurance Tests (flexion, extension, and lateral flexion endurance), the Pro-Agility Test, the Stork Static Balance Test, the Y-Balance Test (in anterior, posterolateral, and posteromedial directions), and the Cervical Proprioception Test (including flexion, extension, right/left lateral flexion, and right/left rotation). Results: In all performance tests, athletes in the visual training group showed statistically significant improvements over time. However, this improvement was not observed in the control group. Notably, substantial enhancements were recorded in the visual training group during the 8th and 12th-week assessments.