İlköğretim çağındaki profesyonel güreşçilerin okul başarısı, okul doyumu ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of professional wrestlers' life satisfaction, school satisfaction and school success in primary education
- Tez No: 732805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Spor bireylere fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik fayda sağlayan, sağlıklı yaşamın korunmasında önemli role sahip bir uğraştır. Spor içinde birçok branşı barındırmakta ve her spor dalının bireylere etkisi farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; profesyonel güreşçilerin okul başarısı, okul doyumu ve yaşam doyumlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu ve Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezindeki güreş kulüplerine kayıtlı profesyonel güreş yapan 143 öğrenci ve güreşçilerle aynı sınıfta öğrenim gören 295 kontrol grubu olmak üzere toplam 438 öğrenci ile yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, spor geçmişi ve okul başarılarını içeren bilgi formu, çocuklar için kapsamlı okul doyumu ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği doldurtuldu. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 12,57±0,05 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Sport is an effort that provides physiological, sociological and psychological benefits to individuals and plays an important role in maintaining a healthy life. There are many branches in sports and the effect of each branch of sports on individuals differs. The aim of this study; The aim of this study is to examine the school success, school satisfaction and life satisfaction of professional wrestlers. Materials and Method: The study was carried out on a total of 438 students, 143 professional wrestling students registered to the wrestling clubs in Selçuklu Municipality International Sports Hall and Konya Metropolitan Municipality Sports and Congress Center, and 295 control group studying in the same class with the wrestlers. Participants were asked to fill out a sociodemographic form, an information form including sports history and school achievements, a comprehensive school satisfaction scale for children, and a life satisfaction scale for children. IBM SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data. Results: The mean age of the participants was 12.57±0.05 years.