Maskenin sanatla ilişkisi bağlamında Gillian Wearing
Gillian Wearing on the relationship between the mask and art
  1. Tez No: 942349
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT HAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Maske, tarih boyunca sanatın farklı disiplinlerinde bir ifade aracı olarak kullanılmakta ve çeşitli kültürlerde farklı anlamlarla özdeşleşmektedir. Geleneksel olarak ritüel, dramatik performanslar veya kimlik gizleme amacıyla kullanılan maskeler, çağdaş sanatta daha geniş bir bağlamda ele alınmakta ve bireyin öznel deneyimlerini, toplumsal rollerini ve kimliklerini sorgulama aracı olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, çağdaş sanatçı Gillian Wearing, maskeyi bireysel ve toplumsal kimlik arasındaki sınırları keşfetmek ve bu sınırları sorgulamak için etkili bir araç olarak eserlerine entegre etmiştir. Wearing'in eserlerinde maske, bireyin mahremiyetini korurken aynı zamanda izleyicilere kimlik, anonimlik ve toplumsal normlarla ilgili karmaşık dinamikleri yansıtma işlevi görür. Sanatçının“Signs that say what you want them to say and not Signs that say what someone else wants you to say”(1992–1993) ve“Self Portrait as My Mother Jean Gregory”(2003) gibi önemli çalışmaları, maske kavramını hem fiziksel hem de metaforik anlamlarıyla ele alır. Wearing, maskeler aracılığıyla bireylerin kendilerini ifade etme süreçlerini ve toplumsal rollere uyum sağlama zorunluluklarını görselleştirir. Özellikle anonimlik ve mahremiyet temalarını merkezine alan sanatçı, bireyin kendi içsel dünyası ile toplumsal beklentiler arasındaki çatışmayı sanatın bir aracı olarak görünür kılar. Bu çalışmada, Gillian Wearing'in eserleri maskenin çağdaş sanattaki rolü bağlamında incelenmekte ve maskenin bireylerin özgürce kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyan bir araç olarak nasıl işlev gördüğü tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mask has historically served as a means of expression across various art disciplines and has been associated with diverse meanings in different cultures. Traditionally used in rituals, dramatic performances, or for concealing identities, masks have evolved in contemporary art to encompass broader contexts, functioning as tools to question individual experiences, social roles, and identities. In this regard, contemporary artist Gillian Wearing integrates the mask into her works as a powerful instrument for exploring and questioning the boundaries between personal and social identities. In Wearing's art, the mask serves to preserve privacy while reflecting complex dynamics related to identity, anonymity, and societal norms to the audience. Key works by Wearing, such as Signs that say what you want them to say and not Signs that say what someone else wants you to say (1992–1993) and Self Portrait as My Mother Jean Gregory (2003), examine the concept of the mask in both its physical and metaphorical dimensions. Through masks, Wearing visualizes the processes of individual self-expression and the compulsion to conform to social roles. Focusing on themes of anonymity and privacy, the artist makes visible the conflict between an individual's inner world and societal expectations, utilizing art as a medium of exploration. This study analyzes Gillian Wearing's works in the context of the role of masks in contemporary art, discussing how masks function as tools that enable individuals to express themselves freely.