Hz. Ali'nin kişiliği ve dindarlığı
Hz. Ali's personality and religiousness
  1. Tez No: 942379
  2. Yazar: ÜNAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hz. Ali'nin İslam mezheplerinin oluşumu ve tarihsel gelişimi açısından önemli bir yeri vardır. Gerçekleştirilen bu çalışmada Hz. Ali'nin kişiliği ve dindarlığının incelemeye alınması amaçlanmıştır. Din psikolojisi dini yaşantıyı incelemekte olan bir bilim dalıdır. Dini yaşamış olan kişilerle ilgili çalışmalar yaparak insanın karakter ve kişiliklerini açıklamaya çalışmaktadır. Hz. Ali, dindarlığı ve dini yaşantısı ile hem döneminde hem de günümüzde örnek teşkil eden bir şahsiyet olduğundan dolayı bu incelemenin önemli olduğu öngörülmektedir. Hz. Muhammed'in yanında büyümüş ve yaşamış olması, Peygamberi kendisine örnek alması gibi durumlar onun kişiliğinin düzgün biçimlenmesine olanak tanımıştır. Bu yüzden Hz. Ali'nin kişiliğinin oluşmasına etki eden durumları incelemek gerekmektedir. Hz. Ali çok küçük yaşlardan itibaren Hz. Muhammed'in yanında bulunmuş, ona ilk inanan kişi olmuş, kutsal kitabı ondan öğrenerek onun katipliğini yapmış bir şahsiyettir. Hz. Muhammed hayatını kaybedene dek onun yanından hiç ayrılmamıştır. Resulullah'ın hadis ve vahiy kültürü ile yetişmiştir. Söz konusu tüm özellikler ona dini konularda hüküm verebilme olanağı tanımıştır. Hz. Ali oldukça alim bir şahsiyetti. Hz. Ali aynı zamanda çok yönlü bir kişiliği olan ender kişilerden biri olarak tanınmaktadır. Hz. Muhammed'in Hz. Ali'yi diğer sahabelerden ayırması, kendisinin kutsal kitap ve sünnet ikliminde büyümesi onun kişilik açısından incelemeye alınmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Hz. Ali has an important place in the formation and historical development of Islamic sects. The aim of this study is to examine Hz. Ali's personality and religiosity. Religious psychology is a branch of science that examines religious life. It tries to explain the character and personality of people by conducting studies on people who have lived religion. It is foreseen that this study is important because Hz. Ali is an exemplary figure both in his time and today with his religiosity and religious life. The fact that he grew up and lived next to Hz. Muhammad and that he took the Prophet as his role model allowed his personality to be properly shaped. Therefore, it is necessary to examine the situations that affected the formation of Hz. Ali's personality. Hz. Ali was with Hz. Muhammad from a very young age, was the first person to believe in him, learned the holy book from him and became his scribe. Hz. Muhammad never left his side until he lost his life. He was raised with the hadith and revelation culture of the Messenger of Allah. All these characteristics gave him the opportunity to make decisions on religious issues. Hz. Ali was a very scholarly person. Hz. Ali is also known as one of the rare people with a multi-faceted personality. The fact that Hz. Muhammad distinguished Hz. Ali from the other companions and that he grew up in an environment of the holy book and the sunnah led to his personality being examined.