Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde öfke-öfke ifade tarzı ve agresyon arasındaki ilişki
The relationship between anger-anger expression style and aggression in individuals with substance use disorder
- Tez No: 942437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILDIRIM ÜŞENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, madde kullanım bozukluğu olan bireylerde öfke, öfke ifade tarzı ve saldırganlık arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişkisel türde tasarlanan bu araştırma, 7 Ağustos 2024-11 Haziran 2025 tarihleri arasında Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM polikliniği ve kliniğinde madde kullanım bozukluğu tedavisi gören 150 birey ile gerçekleştirildi. Veriler; Tanımlayıcı Özellikler Formu, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖ-ÖİT) ve Buss Perry Saldırganlık (BPSÖ) Ölçekleri ile toplandı. Analizlerde aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum sayı, yüzde, Kurtosis-Skewness, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis testleri ve Sperman Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Bireylerin SÖ-ÖİT toplam puan ortalaması 23,73±5,17, BPSÖ toplam puan ortalaması 102,65±14,45 olarak bulundu. Bireylerin tanımlayıcı özelliklerine göre, SÖ-ÖİT ve BPSÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında, eğitim, çalışma durumu, madde kullanmaya başlama yaşı, birlikte yaşanılan kişiler ve kullanılan madde türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research aimed to examine the relationship between anger, anger expression styles, and aggression among individuals with substance use disorder. Method: A descriptive and correlational design was used. The research included 150 individuals receiving treatment at the AMATEM clinic and inpatient unit of Elazığ Mental Health and Neurological Diseases Hospital between 7 August 2024 and 11 June 2025. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI), and the Buss Perry Aggression Questionnaire (BPAQ). Data analysis included mean, standard deviation, percentage, minimum and maximum values, kurtosis-skewness, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, and Spearman correlation tests. Results: The mean STAXI score was 23.73±5.17, and the BPAQ mean was 102.65±14.45. Significant differences in anger and aggression scores were observed based on education, employment, age of first substance use, living arrangement, and substance type (p0.05).