İstanbul Hilton: Yüzyıl ortası modernizminin İstanbul kent ve kültür hayatındaki merkezi
Istanbul Hilton: A center of mid-century modernism in the urban and cultural life of Istanbul
  1. Tez No: 942461
  2. Yazar: AYGEN DEMİRİZ KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tez, 1955 yılında açılan İstanbul Hilton Oteli üzerine bir yapı monografisi sunarak, otelin yalnızca mimarlık tarihi açısından değil, aynı zamanda kültürel ve sanatsal bağlamdaki yerini de incelemeyi amaçlamaktadır. Yüzyıl ortası modernizminin İstanbul'daki ilk temsili olan bu yapı, 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri ile kurduğu ilişkiler ve modernleşme süreci bağlamında önemli bir sembol haline gelmiştir. Mevcut literatürde yapının mimari özellikleri üzerine çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte, otelin İstanbul'un kültür hayatındaki yeri, sanatla kurduğu ilişkiler ve kent mekânındaki sosyo-kültürel etkileri bugüne dek derinlemesine ele alınmamıştır. Tez kapsamında süreli yayınlar taranmış, kişi koleksiyonları ve aile arşivlerinden elde edilen görsellerle zenginleştirilmiş bir görsel analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Hilton'un yalnızca uluslararası üslubun İstanbul'daki ilk örneği olmakla kalmayıp, aynı zamanda dönemin sanatçıları için mimarlıkla iş birliği imkânı sunan bir mekâna dönüştüğünü, ayrıca İstanbul'un eğlence kültüründe ve kent yaşamında yeni bir dönem başlattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a monographic study of the Istanbul Hilton Hotel, which opened in 1955, aiming to examine the building not only in terms of architectural history but also through its cultural and artistic significance. As the first example of mid-century modernism in Istanbul, the hotel emerged as a prominent symbol within the context of Turkey's modernization and its developing relationship with the United States from the 1950s onward. While existing scholarship has addressed the architectural features of the building, its role in the city's cultural life, its engagement with the arts, and its socio-cultural impact on urban space have remained largely unexplored. The study is based on extensive archival research, including a wide range of periodicals, as well as visual materials sourced from private collections and family archives. The findings suggest that the Istanbul Hilton was not only the city's first prominent representation of the International Style but also functioned as an early site for collaboration between architects and artists. Moreover, the hotel became a symbol of transformation in Istanbul's entertainment culture and urban experience during the postwar period.