İnsansız helikopter hava aracının platform seviyesi güvenilirlik analizi
Platform level reliability assessment of an unmannedrotary wing aerial vehicle
- Tez No: 942467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP MUHAMMET GÖRGÜLÜARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Fazlı görev güvenilirliği analizi, teknolojik sistemlerin artan karmaşıklığı ve birden fazla fazı içeren görevlere olan ihtiyaç nedeniyle önem kazanmıştır. 1970'li yıllardan itibaren başta havacılık olmak üzere birçok alanda fazlı görev güvenilirliği çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, insansız helikopter platformunun fazlı görev güvenilirliği analizine yönelik bir model geliştirilmiştir. Çalışma yürütülürken platformun görevi fazlara bölünmüş ve her bir fazın motor, yakıt, iniş takımı ve seyrüsefer sistemlerinin hata türleri belirlenmiştir. Her bir faz ve alt sistemlere ait hata türleri Hata Türleri ve Etkileri Analizi (HTEA) ile değerlendirilmiş ve Hata Ağacı Analizi (FTA) yöntemi kullanılarak hata olasılıkları hesaplanmıştır. Analiz sürecinde, PTC Windchill yazılımı kullanılarak sistemlerin hata oranları hesaplanmış ve fazlara göre değişen güvenilirlik seviyeleri ortaya konmuştur. Üç farklı görev fazı (kalkış, seyir, iniş) boyunca hata senaryoları oluşturulmuş ve bu senaryolara bağlı olarak faz güvenilirlik değerleri elde edilmiştir. Her bir sistemin kendine özgü hata türleri belirlenerek, faz güvenilirlik değerleri birleştirilmiş ve platformun genel güvenilirliği hesaplanmıştır. Bu çalışma, fazlı görev güvenilirliği kavramının insansız hava araçları özelinde nasıl uygulanabileceğini ortaya koymakta ve hata analizi yöntemlerinin bu tür sistemlerde nasıl kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, insansız hava araçlarının sistem güvenilirliğini artırmak için faz bazlı analizlerin önemini vurgulayan bu çalışma, mühendislik projelerinde uygulanabilir yöntemler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Phase mission reliability analysis has gained significance due to the increasing complexity of technological systems and the need for missions involving multiple phases. Since 1970s, phase mission reliability studies have been at the forefront, particularly in the aviation industry. This thesis develops a phase mission reliability analysis model for an unmanned helicopter platform. The mission is divided into phases, and the failure modes of the engine, fuel, landing gear, and navigation systems for each phase are identified. These failure modes are evaluated using Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) and analyzed using the Fault Tree Analysis (FTA) method to calculate failure probabilities. During the analysis process, PTC Windchill software is employed to compute system failure rates and determine reliability levels across different phases. Failure scenarios are created for three distinct mission phases (takeoff, cruise, and landing), and reliability values are obtained accordingly. The unique failure modes of each system are identified, phase-specific reliability values are aggregated, and the overall reliability of the platform is determined. This study demonstrates how phase mission reliability can be applied specifically to unmanned aerial vehicles (UAVs) and illustrates how failure analysis methods can be effectively utilized for such systems. Ultimately, this research highlights the importance of phase-based analysis in enhancing the reliability of UAV systems and provides practical methodologies applicable to engineering projects