Türkiye'nin kuzeybatısı için pik yer ivmesi azalım ilişkileri ve rezidüel zemin büyütmeleri
Peak ground attenuation relationships and residual site amplifications for northwestern part of Turkey
  1. Tez No: 977067
  2. Yazar: SALİH YİLDİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'nin kuzeybatısı için farklı zemin yapılarında kaydedilen kuvvetli yer hareketi kayıtlarından yararlanılarak Pik Yer İvmesi (PYİ) azalım ilişkisi tahmin denklemleri ve rezidüel büyütme değerleri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan ivme kayıtları; 17 Ağustos 1999 Kocaeli (Mw:7.4) ve 12 Kasım 1999 (Mw:7.2) depremleri ve artçılarının kayıtları çoğunluk olmak üzere 39-42.5° Kuzey Enlemleri ve 26-33° Doğu Boylamları arasında ölçülen PYİ değerleridir. PYİ değerleri; 1999-2022 yılları arasındaki olan ve derinlikleri 32.6 km'den daha sığ, 144 depreme ait toplam 1662 üç bileşen ivme kaydının, çeşitli kuruluşlarca ölçülen yatay bileşenlerinden en büyük olanlarıdır. Tahmin denklemi hesaplamak için her bir deprem büyüklüğü moment magnitüd türüne dönüştürülmüş, ivme ölçümü alınan istasyonların zemin sınıflamaları; AFAD tarafından verilen Vs30 hızlarından yararlanılarak Türkiye Bina ve Deprem Yönetmeliğindeki sınıflamalara göre (ZB, ZC, ZD, ZE) olarak yapılmıştır. PYİ Azalım ilişkisi tahmin denklemi, her bir farklı zemin sınıfına ait istasyonlarda alınan ivme kayıtlarının yatay bileşen de en büyük değeri alınarak, ölçülen değerler ile en küçük standart sapmayı sağlayacak şekilde doğrusal olmayan regresyon analizi ve kukla değişken yaklaşımı ile belirlenmiştir. Her bir zemin sınıflaması için belirlenen PYİ azalım ilişkilerinin birbirlerine oranlanması ile ZE sınıfı çok yumuşak zeminde büyütme 2.2, ZD sınıfı katı – orta sıkı zeminde 1.7 ve ZC sınıfı yumuşak kaya - sert zeminde 1.4 olarak hesaplanmıştır. İstasyonlarda ölçülen PYİ ler ile tahmin edilen PYİ'lerin geometrik ortalama olarak da nitelendirilen regresyon eğrisinden sapmayı gösteren rezidüel yaklaşımları ile de çeşitli istasyonlar için zemin büyütmeleri belirlenmiştir. Vs30 değerlerinin yüksek olduğu istasyonlarda küçültme (de-amplification) ve Vs30 değerlerinin düşük olduğu istasyonlarda da büyütme (amplification) bulunarak zemin sınıflamalarının tutarlılığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an empirical attenuation relationship for Peak Ground Acceleration (PGA) and residual amplification values for various station locations were developed for the Northwestern region of Turkey, using strong ground motion records obtained from various soil types. The majority of the records consist of PGA values measured between 39–42.5° North latitude and 26–33° East longitude, primarily from the 17 August 1999 Kocaeli (Mw 7.4) and 12 November 1999 Düzce (Mw:7.2) earthquakes and their aftershocks. The PGA values represent the largest horizontal component recorded by various institutions from a total of 1662 three-component acceleration records associated with shallow-focus earthquakes (depth <32.6 km) that occurred between 1999 and 2022. In order to estimate the attenuation equations, all earthquake magnitudes were converted to moment magnitude (Mw) and for each largest earthquakes (Mw> 5.8), the Joyner-Boore (JB) distance defined as the closest horizontal distance to the surface projection of the rupture plane was calculated to be used as a key predictor variable in the ground motion analysis. The site classifications of the stations were assigned according to the Vs30 values provided by AFAD, and categorized in accordance with the current TBEC soil classes: ZB, ZC, ZD, and ZE. The PGA attenuation relationships for each soil class were determined using nonlinear regression analysis and dummy variable techniques, by selecting the maximum value of the horizontal components recorded at each station and minimizing the standard error. The amplification of soils relative to class ZE were calculated as follows: 2.2 for ZE, 1.7 for ZD, and 1.4 for ZC, by comparing the estimated PGA and observed PGA values. Residual analyses, defined as the deviation of recorded PGA values from the regression-predicted values (also referred to as geometric means), were also conducted to assess site-specific amplification. The analysis revealed de-amplification at stations with high Vs30 values and amplification at those with low Vs30 values, thereby validating the consistency of the site classifications.