Tasarım akımlarının tiyatroda yeniden inşası ve Barış Dinçel oyunları
Reconstruction of design movements in theatre and Barış Dinçel theatre plays
- Tez No: 942478
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk tiyatrosunun gelişiminde sahne tasarımının rolünü ve Barış Dinçel'in oyunlarındaki tasarım akımlarını incelemektir. Tiyatro ve tasarım arasındaki güçlü ilişkiyi ele alarak, tasarımın tiyatrodaki anlam yaratma sürecine katkılarını araştırmak ve tasarım akımlarının sahne üzerindeki etkilerini gözler önüne sermek amaçlanmıştır. Ayrıca, tasarım ve tiyatro birlikteliğinin, seyircinin oyunun temasını, karakter gelişimini ve estetik yönlerini nasıl derinleştirdiği üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma, aynı zamanda Barış Dinçel'in tasarım anlayışını ve kullandığı tasarım akımlarını inceleyerek, Türk tiyatrosunun yaratıcı gelişiminde önemli bir rol oynayan tasarımcıların önemini vurgulamayı hedeflemektedir. Bulgular, sahne tasarımının tiyatroda anlatıyı pekiştiren, temayı ve karakterleri ön plana çıkaran bir araç olduğunu göstermektedir. Tiyatroda kullanılan tasarım akımları, özellikle dönem oyunlarında, mekânın ve zamanın doğru bir şekilde izleyiciye aktarılmasına olanak tanımaktadır. Örneğin, Tartuffe oyununda Gotik, Barok ve Rokoko akımları, dönemin dini ve soylu yapısını sembolize eden unsurlar olarak kullanılmıştır. Gidiş Dönüş Moskova (Retro) oyununda ise Art Nouveau estetiği, karakterlerin ve onların sosyal yapısının izleyiciye daha etkili bir şekilde sunulmasını sağlamıştır. Barış Dinçel'in tasarımlarında, Art Nouveau ve Art Deco gibi akımların yanı sıra, zaman ve mekânın soyut bir şekilde ele alındığı Kübizm gibi akımlar da sıkça kullanılmıştır. Bu akımlar, sahne tasarımını sadece görsel bir araç değil, aynı zamanda anlatının gücünü artıran bir öğe olarak işlevlendirmiştir. Sonuçlar, tasarım akımlarının tiyatro oyunlarında önemli bir rol oynadığını ve sahne tasarımının, izleyici ile oyun arasındaki ilk iletişimi sağladığını ortaya koymaktadır. Barış Dinçel'in tasarım anlayışı, tiyatro ve sahne tasarımının birlikte nasıl işlediğini, metnin, karakterlerin ve dramatik yapının daha güçlü bir şekilde sahnede var olmasını nasıl sağladığını göstermektedir. Çalışma, tasarımın tiyatroda estetik ve somut bir dil oluşturduğunu ve bu dilin izleyicinin oyunun dünyasına dâhil olmasını kolaylaştırdığını vurgulamaktadır. Ayrıca, tasarım akımlarının, sahnedeki her bir detayın sembolik anlamlar taşımasını sağlayarak oyunun temasıyla uyum içinde bir bütünlük oluşturduğunu belirtmektedir. Sonuç olarak, Barış Dinçel'in sahne tasarımı, Türk tiyatrosunda yaratıcı bir atılımın örneği olarak, gelecekteki tasarımcılar için ilham verici bir model sunmaktadır. Bu çalışma, tiyatro ve tasarımın birleşimiyle, sanatsal ifadenin nasıl güçlendirilebileceğini ve estetik kaygıların nasıl seyirciye daha derin bir anlam olarak iletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of stage design in the development of Turkish theatre and the design movements in Barış Dinçel's plays. By addressing the strong relationship between theatre and design, it aims to investigate the contribution of design to the process of creating meaning in theatre and to reveal the effects of design movements on the stage. It will also assess how the combination of design and theatre deepens the audience's understanding of the theme, character development and aesthetic aspects of the play. The study also aims to highlight the importance of designers who play an important role in the creative development of Turkish theatre by examining Barış Dinçel's understanding of design and the design movements he used. The results show that stage design is a tool that reinforces the narrative in theatre. It brings the theme and the characters to the fore. The design movements used in theatre, especially in period pieces, allow space and time to be accurately conveyed to the audience. In Tartuffe, for example, Gothic, Baroque and Rococo movements were used as elements to symbolise the religious and aristocratic structure of the period. In the play Departure and Return to Moscow (Retro), Art Nouveau aesthetics enabled the characters and their social structure to be presented more effectively to the audience. Barış Dinçel's designs often use movements such as Art Nouveau and Art Deco, as well as movements such as Cubism, in which time and space are treated in an abstract way. These movements used set design not only as a visual tool but also as an element to enhance the power of the narrative. The results show that design movements play an important role in theatre plays and that stage design is the first communication between the audience and the play. Barış Dinçel's understanding of design shows how theatre and stage design work together and how they enable the text, characters and dramatic structure to exist on stage in a stronger way. The study emphasises that design creates an aesthetic and concrete language in the theatre and that this language facilitates the audience's involvement in the world of the play. It also states that design movements create an integrity in harmony with the theme of the play by ensuring that every detail on stage carries symbolic meanings. In conclusion, Barış Dinçel's stage design, as an example of a creative breakthrough in Turkish theatre, provides an inspiring model for future designers. This study is a demonstration of how artistic expression can be strengthened through the combination of theatre and design, and how aesthetic concerns can be conveyed to the audience in a deeper sense.