Anadolu Gelenek ve Göreneklerinde Hz. Peygamber ve Arkadaşları Algısı: -Kahramanmaraş Örneği-
The Perception of Prophet and His Companions in Anatolian Traditions and Customs:-In the Picture of Kahramanmaraş-
  1. Tez No: 942524
  2. Yazar: RAHİME YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Kahramanmaraş halkının gelenek ve göreneklerinde Hz. Peygamber ve arkadaşları algısının etkilerini derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca bu etkilerin halkın yaşamını ve özel günlerini (düğün, sünnet, cenaze, taziye, kız isteme, nişan, kına, sünnet merasimi vb.) nasıl şekillendirdiği konusu irdelenmiştir. Bu çalışma bir alan araştırması olduğu için görüşme ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılmıştır. Veriler, demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla Mart 2024 ile Kasım 2024 tarihleri arasında 57 gönüllü kaynak kişi ile iş yeri veya ikamet ettiği evde yapılan yüz yüze derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Kaynak kişilere ulaşabilmek için kartopu örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler tekrar tekrar okunup analiz edilmiş ve kategoriler halinde sunulmuştur. Yapılan tahlillerde Kahramanmaraşlılar, gelenek ve göreneklerinin hemen hemen her alanını Hz. Peygamber ve arkadaşları ile ilişkilendirmişler, onları örnek almışlar ve merasimlerinin önemli bir parçası haline getirmeyi gaye etmişlerdir. Bu durum sadece gelenek, görenek veya merasimlerinde yaşanmamakta aynı zamanda Kahramanmaraş ile ilgili sözlü ve/veya yazılı edebiyatın da önemli bir parçası olarak yaşanmaktadır. Sonuç olarak Hz. Peygamber ve arkadaşları Kahramanmaraş halkının merasimlerinin ve edebiyatının önemli bir parçası olarak öne çıkmıştır. Ancak değişen sosyal, içtimai ve iktisadi yapıdan dolayı Kahramanmaraş'ın gelenek ve göreneklerinde Hz. Peygamber ve arkadaşlarının etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to deeply examine the effects of the perception of the Prophet and her companions in the traditions and customs of the people of Kahramanmaraş. In addition, how these effects shape the lives of the people and their special days (wedding, circumcision, funeral, condolence, marriage proposal, engagement, henna night, circumcision ceremony, etc.) has also been examined. Since this study is a field research, interview and document review methods were used. The data were obtained from face-to-face in-depth interviews conducted with 57 volunteer resource persons at their workplaces or residences between March 2024 and November 2024, using a demographic information form and a semi-structured interview form. Snowball sampling technique was used to reach the source persons. The data obtained were read and analyzed repeatedly and presented in categories. In the analyses, the people of Kahramanmaraş have associated almost every aspect of their traditions and customs with the Prophet Muhammad and his companions, they take them as an example and aim to make them an important part of their ceremonies. This situation is not only experienced in traditions, customs or ceremonies, but also as an important part of the oral and/or written literature related to Kahramanmaraş. As a result, the Prophet and his companions stood out as an important part of the ceremonies and literature of the people of Kahramanmaraş. It was observed that in the influence of the Prophet and her/his companions on the traditions and customs of Kahramanmaraş has decreased due to the changing social and economic structure.