Olimpik okçulukta seçilmiş kinestezik algı becerilerinin geliştirilmesinde farklı denge egzersizlerinin etkisi
The effect of different balance exercises on the development of selected kinesthetic perception skills in olympic archery
  1. Tez No: 942530
  2. Yazar: BURCU BAYAZIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Elit bir okçu, bir ok atışı esnasında vücut hareketlerini koordine ederken el-göz-tüm vücut koordinasyonunu sağlar, nesnelerin uzaysal konumunun farkındadır ve atışlarını bu becerileri sayesinde daha hassas hale getirir. Bu çalışmanın amacı olimpik okçulukta seçilmiş kinestezik algı becerilerinin (el-göz koordinasyonu, vücut uzay farkındalığı, denge) geliştirilmesinde farklı denge egzersizlerinin etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya düzenli aktivite yapmayan 9-10 yaş arası 90 katılımcı, rastgele yöntem ile Denge Antrenman Grubu (DAG), Okçuluk Grubu (OG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların tanımlayıcı değerleri kaydedildi. Tüm katılımcılara ön test ve son test olarak Kinestezik Algı Testi (KAT), Y Testi, Denge Testi ve Aynada İz Sürme Testi (AİST) uygulandı. DAG' a okçuluk antrenmanlarına ek olarak 12 haftalık denge egzersiz programı, OG'a ise sadece 12 haftalık okçuluk antrenman programı uygulandı. 6. haftanın sonunda ara ölçümler alındı. Örneklem büyüklüğü belirlemek amacıyla G*3.1. güç analiz programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: An elite archer provides hand-eye-whole body coordination while coordinating body movements during an arrow shot, is aware of the spatial position of objects and makes his shots more precise thanks to these skills. The aim of this study was to examine the effects of different balance exercises on the development of selected kinesthetic perception skills (hand-eye coordination, body space awareness, balance) in olympic archery. Method: Ninety participants aged 9-10 who did not engage in regular activity were randomly divided into three groups: Balance Training Group (BTG), Archery Group (AG) and Control Group (CG). The descriptive values of the participants were recorded. Kinesthetic perception test, Y test, balance test and mirror tracking test were applied to all participants as pre-test and post-test. In addition to archery training, a 12-week balance exercise program was applied to DAG, while only a 12-week archery training program was applied to OG. At the end of the 6th week, interim measurements were taken. The G*3.1 power analysis program was used to determine the sample size participating in the study.