8. sınıf öğrencilerinin Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseme düzeylerinin ailelerinin sosyoekonomik seviyeleri ile olan ilişkisi
The relationship between 8th grade students' adoption levels of Ataturk's principles and revolutions and their families' socioeconomic levels
- Tez No: 942531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın temel amacı 8. sınıf öğrencilerinin Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseme düzeyleriyle ailelerinin sosyoekonomik seviyeleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın evrenini Türkiye'de 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenimine devam eden 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Artvin il merkezi ve 8 ilçesinde öğrenimine devam eden 617 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada 8. sınıf öğrencilerinin Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseme düzeyleri ile ailelerinin sosyoekonomik seviyeleri arasındaki ilişkinin tespiti için Yılmaz ve Kurnaz (2005) tarafından geliştirilen“Atatürk İlkeleri Tutum Anketi”ve uluslararası literatürde kabul gören August B. Hollingshead (1975) tarafından geliştirilen“Dört Faktörlü Sosyal Statü İndeksi”kullanılmıştır. Araştırmada 617 öğrenciden toplanan verilerin analizi için IBM SPSS 21.00 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen veriler üzerinde frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmış, araştırmanın alt problemlerine yönelik verilerin normal dağılım varsayımını karşılayıp karşılamadığı hususunda Kolmogorov-Smirnov normallik testi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to uncover the relationship between 8th-grade students' level of adoption of Atatürk's principles and reforms and their families' socioeconomic status. This study, which employs a relational scanning method, focuses on 8th-grade students continuing their education in Turkey during the 2023-2024 academic year. The sample consists of 617 8th-grade students studying in the city center of Artvin and its 8 districts. To determine the relationship between the students' level of adoption of Atatürk's principles and reforms and their families' socioeconomic status, the“Atatürk Principles Attitude Questionnaire”developed by Yılmaz and Kurnaz (2005) and the“Four-Factor Social Status Index”developed by August B. Hollingshead (1975) and recognized in international literature were used. The analysis of the data collected from 617 students in the study was carried out using IBM SPSS 21.00 (Statistical Package for Social Sciences). Based on the objectives of the research, frequency (f) and percentage (%) values were calculated from the obtained data. Additionally, a Kolmogorov-Smirnov normality test was conducted to check whether the data met the assumption of normal distribution for the subproblems of the research.